Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni wolne od pracy w 2016 roku. Będzie sporo długich weekendów

Redakcja
SXC
Niestety, w 2016 roku żadne święto nie przypada w sobotę, co gwarantowałoby dodatkowy dzień wolny.

Ale i tak długich weekendów będzie sporo.

Najpierw wystarczy wziąć 4 dni urlopu, by świętować Nowy Rok aż 10 dni.  

Długie weekendy w 2016 roku zapowiadają się bardzo obiecująco. Bez problemu zaplanujemy sobie w wielu wypadkach nawet cztery dni wolnego przy wykorzystaniu zaledwie jednego dnia urlopu. Ale trafią się także większe kumulacje. Pierwsza już w tym tygodniu. Wystarczy wziąć dwa dni wolnego (4-5 stycznia), by sylwestrowo-noworoczny wypoczynek rozpocząć 1 stycznia i zakończyć go dopiero 6 stycznia w święto Trzech Króli. Ci, którym został urlop z 2015 r., mogą poświęcić dwa kolejne dni i dzięki temu biorąc cztery dni urlopu mieć wolne 1-10 stycznia. To już prawie dwa tygodnie wolnego. Niemal prawdziwe ferie zimowe. Tym bardziej że w wielu szkołach uczniowie mają przerwę do 6 stycznia, więc w poszukiwaniu śniegu można wyjechać naprawdę daleko. 

Oto wszystkie długie weekendy 2016 roku: 
Nowy Rok: 1-3 stycznia - piątek-niedziela (3 dni wolnego lub 4 dni urlopu i 10 dni wolnego - od 1 stycznia do 10 stycznia); 
Trzech Króli: 6-10 stycznia - środa-niedziela (dwa dni urlopu - 5 dni wolnych) 
Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja: 30 kwietnia - 3 maja, - sobota-wtorek (1 dzień urlopu - 4 dni wolne); 
Boże Ciało: 26-29 maja - czwartek-niedziela (1 dzień urlopu i 4 dni wolne); 
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny: 13-15 sierpnia - sobota-poniedziałek (3 dni wolne); 
Wszystkich Świętych: 29 października - 1 listopada - sobota-wtorek (1 dzień urlopu, 4 dni wolne); 
Święto Niepodległości: 11-13 listopada - piątek-niedziela (3 dni wolne); 

Wigilia i Boże Narodzenie: 24-26 grudnia - sobota-ponie- działek (3 dni wolne). 

Niestety, w 2016 r. żadne święto nie wypada w sobotę, co pozwoliłoby uzyskać dodatkowy dzień wolny. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielenia dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r., który za niezgodne z konstytucją uznał przepisy różnicujące liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Trybunał stanął na stanowisku, iż działanie takie stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Konsekwencją wyroku jest przyznanie pracownikom innego dnia wolnego za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy. Okazuje się zatem, że tak krytykowany ostatnio Trybunał Konstytucyjny, przez wielu polityków uznawany za niepotrzebny, bywał pomocny w uzyskaniu świadczeń dla zwykłych ludzi, w tym wypadku pracujących. 

Kiedy należy zgłaszać plany urlopowe? 

W wielu firmach działy kadr lub ich właściciele sugerują, że wstępne plany urlopowe na nadchodzący rok powinny zostać zgłoszone do 31 grudnia? W zasadzie to właściwe podejście do tematu, bo nowy urlop przysługuje już od 1 stycznia i teoretycznie można z niego skorzystać od razu. Pracodawca więc powinien znać nasze plany wcześniej, by nie być zaskoczonym. Powinien mieć szansę tak ułożyć grafik, by urlop pracownika nie wpłynął negatywnie na działalność firmy.

Prawnik Marcin Zatorski mówi jednak, że termin 31 grudnia, ustalany przez wielu pracodawców, nie jest w żaden sposób wiążący prawnie, choć na pewno dosyć wygodny dla udzielającego urlopu. - Dlatego kluczowe jest uzyskanie porozumienia z konkretnym pracodawcą, wiele zależy też od jego podejścia - podkreśla mecenas Zatorski. Zwłaszcza że zazwyczaj zostaje jeszcze tzw. stary urlop i prawodawca przewidział możliwość jego odbioru jako zaległych dni wolnych aż do końca września. A zupełnie przepada on dopiero po trzech latach. Czy zaplanowane przez nas terminy urlopów na przyszły rok są "święte"? Znów nie ma konkretnych przepisów dotyczących wszystkich pracodawców. Powinniśmy osiągnąć kompromis z naszym pracodawcą. Co innego, jeśli pracodawca przesunie zaplanowany przez nas zgodnie z umową urlop, a my poczyniliśmy już konkretne wydatki jak: wykup wycieczki, biletów na samolot itd., itp. Zdaniem prawników, jest duża szansa na wygranie w sądzie nawet odszkodowania od pracodawcy, choć też podkreślają, że takie sprawy nie trafiają w dużej liczbie na wokandę. 
 

Źródło: Sławomir Cichy (AIP)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska