Zmiany w prawie budowlanym maja znieść bariery administracyjne, na które napotykają rolnicy podczas budowy.
150, a nawet 300 metrów
Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia dodano jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty do 150 m kw. Chodzi o wiaty związane z produkcją rolną o prostej konstrukcji i powierzchni zabudowy. Rozpiętość konstrukcji nie może być większa niż 6 m, a maksymalna wysokości to 7 m. Obszar oddziaływania wiaty musi jednak mieścić się w całości na działce, na której została zaprojektowana.
Pozwolenia na budowę nie będą wymagane również w przypadku jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2 , przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m.
Dokumentacja techniczna zamiast projektu
Dla ułatwienia budowy zaproponowano, aby do zgłoszenia budowy ww. obiektów zamiast projektu budowlanego dołączana była dokumentacja techniczna. Ma ona zawierać „rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe, której zakres i treść powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych, wykonana przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane”.
W przypadku obu typów obiektów ustanowienie kierownika budowy będzie nieobowiązkowe.
Również budowa naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m, będzie wymagała jedynie zgłoszenia budowy.
Łatwiej o unijne środki
Uproszczenia mają pozwolić na sprawne realizowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych i zmniejszyć koszty. Rolnicy oszczędzą na projekcie budowlanym, mapach i nadzorze (kierownik budowy).
Twórcy projektu zakładają, że zmiany przyspieszą pozyskiwanie wsparcia w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej. Obecnie procedura uzyskania pozwolenia na budowę, ze względu na jej czasochłonność, często uniemożliwiała dostarczenie przez rolnika wszystkich niezbędnych dokumentów, wymaganych do przyznania pomocy.
Rządowy projekt trafił właśnie do Sejmu.
