Nic nie dzieje się bez przyczyny. Bogaty program "Święta Papieru" ściśle wiąże się z uruchomieniem nowej maszyny papierniczej. Atrakcje, przygotowane myślą o mieszkańcach Świecia i Cheł-mna, mają jeszcze mocniej zaakcentować fakt, że nasz region papierem stoi. Przy okazji zrealizuje się idea zacieśnienia współpracy pomiędzy sąsiadującymi grodami nadwiślanymi. Bo oba miasta w równym stopniu zaangażowane są w przygotowania.
Wprawdzie kulminację - z udziałem mieszkańców - przewidziano na 12 i 13 czerwca, jednak zwiastunem święta była styczniowa wystawa "Dzieje papieru i papiernictwa" w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zaprezentowano na niej eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Atrakcją wernisażu był pokaz produkcji papieru czerpanego, zaprezentowany przez pracowników muzeum.
To już za nami, a przed - sobota, 12 czerwca - dzień wielkiego pikniku przy biurowcu Mondi. Od godz. 11 do 18, zarówno na dzieci jak i dorosłych, czekać będą animatorzy prowadzący festyn z papierem w roli głównej. Równolegle odbywać się będzie półmaraton Świecie-Chełmno. Jego uczestnicy wystartują sprzed UM w Chełmnie. Na wielki finał przewidziano koncert Piotra Rubika z orkiestrą symfoniczną, chórami i solistami (stadion miejski w Chełmnie). Początek godzina 20.
Do ataku !
Równie interesujący wydaje się niedzielny program. Jego pierwszym punktem jest morderczy triathlon (Jezioro Starogrodzkie). O miejscach na podium przesądzą wyniki w trzech dyscyplinach: pływaniu (1500 m), jeździe rowerem (41,4 km) i biegach (11 km). - Zarówno w przypadku półmaratonu, jak i triathlonu, czekamy na zgłoszenia odważnych - tłumaczy Marek Motylewski, koordynator obchodów. - Zarejestrować można się na naszej stronie www.swietopapieru.chelmno.pl lub w dniu imprezy. Wystarczy zgłosić się godzinę przed sygnałem startu.
Ten nastąpi o godz. 9. Wręczenie nagród przewidziano na 15. Trzy godziny później w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie przed fortepianem usiądzie Magdalena Szaniecka, na co dzień pracownik Mondi, od święta zdolny muzyk.
Jeśli ktoś nie lubi muzyki, może już rano wybrać się do zamku w Świeciu. Jako największą atrakcję Dnia Średniowiecznego organizatorzy zapowiadają pierwszy konny turniej rycerski w Świeciu. Sprawnością bojową i umiejętnością prowadzenia wierzchowca bojowego popisywać się będą członkowie bractwa rycerskiego z Warszawy “Smocza Kompania".