– W czerwcu 2020 roku pan prezydent w czasie trwającej pandemii Covid i trudnej kampanii wyborczej zdecydował się przygotować i zgłosić do Sejmu RP projekt ustawy o funduszu medycznym. Ustawa została uchwalona na jesieni, w październiku prezydent ją podpisał. Potem jeszcze raz z inicjatywy pana prezydenta została nowelizowana – przypomniał Paweł Szrot.
– Fundusz umożliwia wsparcia jednostkom ochrony zdrowia na konkretne inwestycje. Każdego roku fundusz zasila ponad 4 mld zł. Co ważniejsze, ta kwota nie wygasa z końcem roku budżetowego, niewykorzystane środki przechodzą na rok następny – dodał.
MZ ogłosiło, że w ramach konkursu na dofinansowanie szpitali onkologicznych środki trafią do 19 podmiotów z 14 województw, w tym do bydgoskiego szpitala. – Dzisiaj chciałbym poinformować o przyznaniu z tego funduszu kwoty 300 mln zł na Centrum Onkologii w Bydgoszczy – przekazał Paweł Szrot. – Projekt ma dotyczyć budowy nowego pawilonu dla innowacyjnych terapii – uzupełnił.
– Ciągle zwiększająca się liczba chorych na nowotwory złośliwe stawia przed Centrum Onkologii w Bydgoszczy niecodzienne zadania. Te zadania z całą stanowczością, skrupulatnością i profesjonalizmem realizuje załoga naszej lecznicy. Tej inwestycji pacjenci potrzebują jak powietrza – stwierdził dyrektor CO, prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski.
Nowy blok operacyjny, zmodernizowane oddział intensywnej terapii i apteka z systemem komputerowej obsługi, nowoczesna centralna sterylizacja, zakład patomorfologii – wymieniał część elementów, które będą znajdowały się w budynku głównym CO.
– Po drugiej stronie szpitala, od strony południowej, powstanie nowoczesny budynek poświęcony innowacyjnym terapiom onkologicznym, czyli wszystkiemu temu, co jest związane z precyzyjnym leczeniem zaawansowanych stadiów nowotworowych. Pacjentów wymagających tego typu leczenia przybywa z każdym miesiącom. Musimy zapewnić im optymalne warunki do podawania chemioterapii ambulatoryjnej, do leczenia onkologicznego w systemie stacjonarnym. Tam będą dwa oddziały onkologiczne, a także wszelkiego typu nowoczesne terapie lekowe, programy terapeutyczne i badania naukowe – przekazał dyrektor CO.
Prof. Janusz Kowalewski w imieniu pacjentów i załogi podziękował za przyznanie środków i zapewnił, że przyczynią się do lepszego diagnozowania oraz leczenia pacjentów onkologicznych w regionie, a także tych, którzy trafią do Bydgoszczy z dalszych części kraju.
Finisz kampanii
Po zakończeniu konferencji przed Centrum Onkologii, Paweł Szrot podsumował kończącą się kampanię wyborczą. – Była krótka, intensywna, momentami ostra – ocenił. – Moje pojawienie się w tym okręgu było dla niektórych zaskoczeniem. Wiem, jak mnie określają. Nie wstydzę się tego, bo wojska powietrzno-desantowe to jedne z najodważniejszych jednostek. Ale, żeby osiągnęły sukces w swojej akcji, muszą mieć rozpoznanie terenu i wsparcie naziemne – miałem jedno i drugie – podsumował Paweł Szrot.
Wśród najważniejszych działań, które będzie chciał realizować jako poseł z okręgu bydgoskiego wymienił dopilnowanie budowy ekspresówki do Warszawy, Koleje Dużych Prędkości realizowane w ramach budowy CPK oraz wyjaśnienie kwestii związanych z Nitro-Chemem.
