Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Znamy najnowsze prognozy

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Kiedy skończy się koronawirus i ile potrwa jeszcze epidemia? Na te pytania szukają odpowiedzi chyba wszyscy. Jeśli wyliczenia okażą się trafione, koniec epidemii jest bliski.
Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Kiedy skończy się koronawirus i ile potrwa jeszcze epidemia? Na te pytania szukają odpowiedzi chyba wszyscy. Jeśli wyliczenia okażą się trafione, koniec epidemii jest bliski. Andrzej Banaś
Do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Kiedy skończy się koronawirus i ile potrwa jeszcze epidemia? Na te pytania szukają odpowiedzi chyba wszyscy. Firma ExMetrix przeanalizowała przebieg epidemii koronawirusa. Jeśli wyliczenia okażą się trafione, koniec epidemii koronawirusa w Polsce jest już całkiem niedaleko.

ExMetrix to platforma do modelowania i prognozowania procesów gospodarczych i rynkowych oraz procesów demograficznych. Wykorzystuje nowej generacji oprogramowanie do statystycznej analizy danych i prognozowania.

Firma ExMetrix dokonała analizy przebiegu epidemii koronawirusa w kilku krajach, w których COVID-19 rozwinął się wcześniej niż w Polsce - w Chinach, Korei Południowej, Japonii, niektórych krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych. Analitycy wzięli pod uwagę kadrę medyczną, przygotowanie oraz zaopatrzenie szpitali w każdym z krajów. Na tej podstawie stworzono symulację przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce.

Liczba osób zakażonych w Polsce do 20 kwietnia może wynieść około 9 tysięcy - wylicza ExMetrix.

Według wyliczeń ExMetrix, liczba osób zakażonych w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020 roku. Od tego momentu liczba zakażonych zdaniem analityków będzie spadać.

Apogeum epidemii koronawirusa w Polsce przewidywane jest na 20 kwietnia 2020 roku.

Zgodnie z modelem przebiegu epidemii koronawirusa przedstawionym przez firmę, czas trwania epidemii w Polsce będzie nieco dłuższy niż w Chinach.

Najszybszy przyrost osób zakażonych koronawirusem może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie 28.03.2020-8.04.2020 (czyli między 25. a 35. dniem epidemii) - uważają analitycy. Po 8 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia.

- W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji - mówi Zbigniew Łukoś, prezes ExMetrix. - Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska