https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do muzeum raz w tygodniu za darmo? Nie w Toruniu

Katarzyna Fus [email protected] tel. 56 61 99 926
Za darmo można wtedy zobaczyć skarby m.in. Ratusza. Chętnych jest wielu
Za darmo można wtedy zobaczyć skarby m.in. Ratusza. Chętnych jest wielu Lech Kamiński
Dom Kopernika moglibyśmy zwiedzać raz w tygodniu bezpłatnie. Tak jak wystawy w innych placówkach w kraju. Tak się nie dzieje. Dlaczego? - Są przeszkody techniczne - wyjaśnia dyrektor Marek Rubnikowicz.

Komentarz autorki

Dopiero teraz uświadomiłam sobie, jak skomplikowaną architekturę mamy w Toruniu. Unikalną w skali kraju, bo w ratuszu nie da się oddzielić jednej wystawy od drugiej. Za to dyrekcja dba o naszą edukację. Cztery razy w roku mamy Noc w Muzeum. Społeczeństwo za darmo może zobaczyć nasze skarby. Tłumy "walą drzwiami i oknami". Dlaczego? Zwyczajnie: nie mają innej okazji.

Czy toruńskie muzeum raz w tygodniu powinno udostępnić bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych?

www.pomorska.pl/forum

- Jeszcze kilka lat temu, z tego co pamiętam, Ratusz Staromiejski można było zwiedzać za darmo w środy - opowiada torunianka Daria Kamińska. - Z dużym zdziwieniem dowiedziałam się niedawno, że takiej możliwości dziś nie ma. Szkoda.

Dom Kopernika i Ratusz Staromiejski to dwa, najbardziej oblegane obiekty toruńskiego Muzeum Okręgowego. Miejsce urodzenia słynnego astronoma odwiedza rocznie ok. 70 tys. osób, do ratusza zagląda dziennie 200 do 300 osób. Zgodnie z art. 10 ustawy o muzeach na wystawy stałe wstęp powinien być bezpłatny raz w tygodniu. Ale nie jest. Za wejście do Domu Kopernika zapłacimy od 7 do 10 zł. W ratuszu bilety kosztują od 6 do 10 zł. Ze strony internetowej Muzeum Okręgowego zwiedzający dowie się, że wstęp we środy jest płatny, tak jak i w inne dni tygodnia. Dlaczego?

Dyrektor: Ustawy nie łamię

Zapytaliśmy o to dyrekcję toruńskiego muzeum. - Jesteśmy wielodziałowym muzeum, udostępniamy bezpłatnie raz w tygodniu Kamienicę pod Gwiazdą, Muzeum Eskenów i Muzeum Podróżników - wyjaśnia dyrektor instytucji Marek Rubnikowicz. - W związku z tym, że nie da się wydzielić pewnych segmentów w Domu Kopernika i Ratuszu Staromiejskim tak, by oddzielić wystawy stałe od wystaw czasowych, obiekty nie są udostępniane bezpłatnie raz w tygodniu.

Dyrektor tłumaczy też, że są poważne problemy techniczne, by wprowadzić bezpłatne zwiedzanie w tych obiektach w najbliższym czasie. Barier, zdaniem Rubnikowicza, nie uda się usunąć w ciągu najbliższych kilku lat. Dyrektor przekonuje, że taką sytuację zastał, kiedy obejmował stanowisko kilka lat temu.

- Jak zatem będzie wyglądać bezpłatne zwiedzanie ratusza podczas Nocy w Muzeum? Czy oprócz stałych eksponatów będziemy mogli obejrzeć wystawę czasową i dzieło Rembrandta? - zapytaliśmy dyrekcję w piątek, przed sobotnim zwiedzaniem. - Na czas tego wydarzenia sala ze zbiorami książąt Czartoryskich będzie zamknięta - informuje Rubnikowicz.

Mamy w Toruniu obraz Rembrandta. "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" w Muzeum Okręgowym!

Inni bariery przełamują?

Muzeum Okręgowe to niejedyna instytucja, która ma ekspozycje rozproszone w wielu budynkach. Jak sobie radzą inne placówki z wypełnianiem zapisów ustawy? W bydgoskim Muzeum Okręgowym dzień wolny od opłat to sobota. Szefostwo tej instytucji nie oddziela też wystaw czasowych od stałych. Na wszystkie zwiedzający dostaje jeden bilet, a w sobotę zwiedzanie całości zbiorów jest bezpłatne. Dlaczego?

- My nie kombinujemy, żadnych cudactw nie wprowadzamy i pracujemy zgodnie z ustawą - tłumaczy Michał Woźniak, szef bydgoskiego muzeum. - Proszę sobie przeczytać ustawę. Ma być dzień bezpłatny, to jest.
Muzeum Narodowe w Warszawie bezpłatnie udostępnia zwiedzanie stałych ekspozycji we wtorki. Co się dzieje, gdy w muzeum są inne wystawy?

- Ci, którzy zwiedzają stałe ekspozycje są kierowani przez pracowników na odpowiednie piętra - mówi Katarzyna Wakuła, rzeczniczka instytucji. - Jeśli ktoś ma ochotę na zwiedzanie czasowych wystaw, musi kupić bilet, który sprawdza później nasz pracownik przy wejściu na salę.

Podobnie sytuacja ma się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Tu także dyrekcji udaje się oddzielić wystawy czasowe od stałych. Sprawą postanowiliśmy zainteresować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, do dziś nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy dyrekcja toruńskiego Muzeum Okręgowego łamie zapisy ustawy. Do sprawy wrócimy.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AIRBORNE
Przeszkody techniczne! Dobre sobie!To zachłanność.MR chce jak najwięcej ściągnąć pieniędzy od zwiedzających.Ciekawe na co te środki są dokładnie wydawane.Dyrektor tak dobry stworzył system ochrony cennych zabytków/ REMBRANT/,że zamyka te zabytki przed zwiedzającymi.Dyrektorze,zły tok myślenia.Gdyby w noc muzealną stała kolejka do obejrzenia tego dzieła, to dopiero byłaby promocja nie tylko wystawy Czartoryskich ale i całego Muzeum. Ten jeden ustawowo dzień wolny też nam, jako społeczeństu, należy się.Muzeum jest przecież dotowane z naszych podatkow.
A co na to jednostka zwierzchnia, czyli Wydział Kultury?
N
Nemo
Przeszkody techniczne! Dobre sobie!To zachłanność.MR chce jak najwięcej ściągnąć pieniędzy od zwiedzających.Ciekawe na co te środki są dokładnie wydawane.Dyrektor tak dobry stworzył system ochrony cennych zabytków/ REMBRANT/,że zamyka te zabytki przed zwiedzającymi.Dyrektorze,zły tok myślenia.Gdyby w noc muzealną stała kolejka do obejrzenia tego dzieła, to dopiero byłaby promocja nie tylko wystawy Czartoryskich ale i całego Muzeum. Ten jeden ustawowo dzień wolny też nam, jako społeczeństu, należy się.Muzeum jest przecież dotowane z naszych podatkow.
A co na to jednostka zwierzchnia, czyli Wydział Kultury?
z
zwiedzajacy
Wniosek prosty - muzeum dla dyrektora, a nie dla ludzi. Jeśli tak ma być, że to całkowita prywata, to niech muzeum wyjmą spod przepisów ogólnie obowiązujących i przemianują na muzeum tych dwóch panów. Tylko, że wtedy pokłócą się, który z nich ma być pierwszy w nazwie.
G
Gość
wszędzie mogą tylko nie w Toruniu hahahaha dlaczego mnie to nie dziwi???? kiedyś był taki dzień (środa) i było ok a teraz wymyślili sobie jakies dziwne problemy tam gdzie inni ich nie mają
w
wkurzony
Jest mi wszystko jedno, czy to będzie środa, czy czwartek. Skoro jest taka ustawa to jakim prawem ten dyrektor jej nie przestrzega. Przecież za cos takiego powinien ponieść konsekwencje. Czy naprawdę nie ma innych odpowiedzialnych ludzi na to stanowisko. Salonem dla VIP-ów niczego nie załatwi. Mieszkańcy Torunia są oburzeni i wkurzeni na to co sie dzieje. Prywata w publicznej instytucji!
p
prawnik
Nie musi to być środa, może to być każdy inny dzień tygodnia oprócz poniedziałku, bo wówczas muzeum jest nieczynne (inne zresztą też). Kiedyś bezpłatna była niedziela, potem środa, nieważne jaki dzień, ale jest bezwględny nakaz ustanowienia tego jednego dnia. Za wystawy czasowe, można pobierać opłaty oczywiście w granicach rozsądku, lub można nie pobierać, zależy to od wystawy i innych okoliczności.
M
Mega
"wyjaśnia dyrektor instytucji Marek Rubnikowicz. - W związku z tym, że nie da się wydzielić pewnych segmentów w Domu Kopernika i Ratuszu Staromiejskim tak, by oddzielić wystawy stałe od wystaw czasowych"to za wszystkie zwiedzane wystawy trzeba płacić . To jakiś absurd! Winno być odwrotnie, jeśli nie da się wydzielić, to na wszystkie wystawy wstep powinien być darmowy. Muzeum jako instytucja finansowana,ze środków publicznych ma za zadanie edukować społeczeństwo, a nie kumulować dochody.Widać Dyrektor nie przyłożył się do zapoznania się z podstawową ustawą o działalności muzeów.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska