https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do pierwszych polskich morskich farm wiatrowych pojechało 310 ton kabli z zakładu TFKable w Bydgoszczy

Agnieszka Domka-Rybka
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3  to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Pierwsza energia ma stąd popłynąć w 2027 roku.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Pierwsza energia ma stąd popłynąć w 2027 roku. Polenergia/materiały prasowe
Nad Morze Bałtyckie pojechały pierwsze 24 bębny kabli o łącznej masie 310 ton - zostały one wyprodukowane w Bydgoszczy, w zakładzie należącym do Grupy TFKable.

Spis treści

Jest to początek większej dostawy, która docelowo obejmie ponad 120 km kabli (198 bębnów).

Kable z Bydgoszczy w 250-kiloemtrowej podróży...

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowane wspólnie przez spółki Equinor i Polenergię, to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Łącznie będą dysponowały mocą mocą 1440 MW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 2 milionów gospodarstw domowych.

Kiedy z farm popłynie pierwsza zielona energia? To data!

Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW, ma popłynąć już w 2027 roku, a pełna komercyjna eksploatacja planowana jest od 2028 r.

Cała dostawa TFKable Bydgoszcz do morskich farm wiatrowych  obejmie ponad 120 km kabli (198 bębnów).
Cała dostawa TFKable Bydgoszcz do morskich farm wiatrowych obejmie ponad 120 km kabli (198 bębnów). TFKable Bydgoszcz/materiały prasowe

Lądowy korytarz infrastruktury o długości do 20 km będzie przebiegać pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz by minimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.

Zakład TFKable w Bydgoszczy - oto jego zakres prac

Zakład TFKable w Bydgoszczy, położony około 250 km od miejsca budowy farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, będzie odpowiedzialny za prace projektowe, produkcję oraz dostawę 85 km lądowych kabli eksportowych HV 220 kV, które połączą podstację morską z podstacją lądową oraz 38 km kabli lądowych EHV 400 kV, które połączą podstację lądową ze stacją elektroenergetyczną PSE.

Zakres prac obejmuje również dostawę i montaż akcesoriów. Dostawa tych elementów jest kluczowa dla połączenia morskich stacji elektroenergetycznych z infrastrukturą lądową. Wybór lokalnego dostawcy podkreśla znaczenie polskiego wkładu w realizację tego projektu oraz wspiera rozwój nowoczesnej infrastruktury energii odnawialnej.

- Posiadamy bogate doświadczenie w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań kablowych dla sektora energetycznego, co potwierdza nasz udział w projektach takich jak Baltic Power i Baltica 2 - komentuje Piotr Mirek, członek zarządu Tele-Fonika Kable. - Udział w projektach Bałtyk 2 i Bałtyk 3 stanowi kontynuację naszego zaangażowania w rozwój odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim.

Dzięki współpracy z lokalnymi dostawcami, te projekty nie tylko przyczynią się do wzrostu gospodarczego, ale również zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Dostawy rozpoczęły się w styczniu 2025 i potrwają do jesieni 2026

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 obejmują instalację 100 turbin wiatrowych, dwóch morskich stacji elektroenergetycznych, podmorskich kabli eksportowych oraz pełnej infrastruktury elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej.

  • Kable lądowe HV i EHV dostarczone do projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą w 100 procentach wyprodukowane w zakładzie w Bydgoszczy, należącym do Grupy TFKable.

Harmonogram przewidywał rozpoczęcie dostaw w styczniu 2025 roku ( i tak się stało), a zakończenie prac planowane jest na listopad 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska