Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szpitali w Kujawsko-Pomorskiem mogą trafić "covidowi" pacjenci z innych rejonów kraju

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy liczba łóżek na oddziale covidowym podwoi się.
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy liczba łóżek na oddziale covidowym podwoi się. Tomasz Czachorowski
Kujawsko-pomorskie szpitale, mimo trzeciej fali pandemii COVID-19, nadal przyjmują pacjentów z innych rejonów kraju. W jednostkach nadal zwiększana jest liczba łóżek covidowych, ponieważ liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 rośnie.

Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

W województwie kujawsko-pomorskim, o czym informował urząd wojewody, w środę (31 marca 2021 r.) odnotowano 1.659 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zajęte były 1.624 (z 2.198 dostępnych) łóżka, przeznaczone dla chorych na COVID-19. Ponadto, zajętych było 161 (z 227 dostępnych) stanowisk wyposażonych w respiratory. Liczby te zmieniają się z godziny na godzinę, m.in. dlatego, że chorych przybywa i, że zgodnie z decyzją wojewody szpitale tworzą kolejne miejsca, przeznaczone dla pacjentów „covidowych”.

W Bydgoszczy łóżek dla pacjentów "covidowych" przybywa

Dla przykładu, jeszcze kilka dni temu, na początku trzeciej fali zachorowań na COVID-19, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy dysponował: 17 izolatkami, 20 łóżkami na oddziale covidovym oraz 9 łóżkami na oddziale intensywnej terapii.
Jak poinformowała nas Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w czwartek (1 kwietnia 2021 r.) liczby te się zwiększą. W szpitalu będzie:

  • 17 izolatek dla chorych na COVID-19,
  • 11 łóżek na oddziale intensywnej terapii,
  • 40 łóżek na oddziale covidowym.

W Kujawsko-Pomorskiem wykorzystanych w środę było prawie 74 proc. dostępnych łóżek. W innych regionach kraju np. Mazowszu, Wielkopolsce i na Śląsku wskaźniki wykorzystania miejsc są wyższe.
Dlatego pacjenci – o czym informował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia – ze Śląska przewożeni są karetkami pogotowia ratunkowego do szpitali w województwie opolskim. W środę (31 marca 2021 r.) mówiono o konieczności przetransportowania ze Śląska ok. 150 pacjentów "covidowych".

Szpitale przyjmują nie tylko chorych zakażonych koronawirusem

Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy innych regionów trafiają także do szpitali w Kujawsko-Pomorskiem.

- Zarówno w trakcie drugiej jaki i obecnej, trzeciej fali zakażeń, pacjenci z regionów ościennych byli i są transportowani do naszych szpitali. Również mieszkańcy naszego regionu otrzymywali i otrzymują pomoc w sąsiadujących z nami województwach – informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Do bydgoskich szpitali przywożeni są nie tylko pacjenci, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
- Do naszego szpitala przywożone są osoby, wymagające przeprowadzenia wyjątkowych zabiegów, takich których się w innych ośrodkach się nie wykonuje – tłumaczy Kamila Wiecińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Do szpitali w Kujawsko-Pomorskiem mogą trafić "covidowi" pacjenci z innych rejonów kraju - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska