Spis treści
Porozumienie ZIT Włocławek na kwotę 42,5 mln euro zostało podpisane
Podpisanie porozumienia terytorialnego z ZIT Włocławek nastąpiło w czwartek 26 października 2023 roku. Podpisali je: marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz reprezentujący Stowarzyszenie WŁOF Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka prezydent Marek Wojtkowski i starosta włocławski Roman Gołębiewski.
Porozumienie dotyczące inwestowania środków programu regionalnego 2021-2027 przeznaczonych dla Włocławka i gmin powiatu włocławskiego, opiewa na kwotę 42,5 mln euro. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
- Podział województwa na obszary funkcjonalne jest podstawą wdrażania naszego programu regionalnego nowej perspektywy (Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – FEdKP 2021-2027), jest też istotny dla zarządzania regionem. Wśród zadań priorytetowych włocławskiego ZIT-u znalazły się projekty wspierające lokalna przedsiębiorczość, rozwój transportu miejskiego oraz działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonej gospodarki wodnej – mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Zadania priorytetowe we Włocławku i powiecie włocławskim
Środki dla ZIT Włocławka to 42,5 mln euro (w tym 2 mln euro na projekty rewitalizacyjne). Na liście zadań priorytetowych znalazło się 90 propozycji.
- Środki są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę biznesową, transport miejski i przedsięwzięcia w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, gospodarkę wodną, wychowanie przedszkolne i edukację, przygotowanie terenów inwestycyjnych, odnowę przestrzeni publicznej oraz rozwój turystyki i kultury – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Te tereny obejmuje Miejski Obszar Funkcjonalny Włocławka
Warto zaznaczyć, że Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Włocławka – poza miastem - obejmuje teren ziemskiego powiatu włocławskiego. Stowarzyszenie WŁOF tworzy 15 podmiotów samorządu terytorialnego: miasto Włocławek i powiat włocławski oraz gminy Kowal (miejska), Baruchowo, Boniewo, Brześć Kujawski, Choceń, Chodecz, Fabianki, Izbica Kujawska, Kowal (wiejska), Lubanie, Lubień Kujawski, Lubraniec i gmina wiejska Włocławek.
Starosta włocławski Roman Gołębiewski zaznacza, że powiat włocławski chce zainwestować w zdrowie, w odnawialne źródła energii, a także w oświatę.
- Myślimy o dalszej rozbudowie Powiatowego Centrum Zdrowia – tego starego budynku, który istnieje. Z poprzedniej perspektywy bardzo dużymi środkami RPO dofinansowaliśmy ten główny budynek, który niedawno został otwarty, a tutaj chcemy poszerzyć część diagnostyczną, rozbudować istniejący budynek, wyposażyć go w rezonans. Myślimy o budynku dydaktyczno-warsztatowym w Kowalu na potrzeby naszej szkoły ponadpodstawowej, chcemy termomodernizować szkołę w Lubrańcu-Marysinie na potrzeby szkolnictwa zawodowego, a także we wszystkich naszych jednostkach typu domy pomocy społecznej, wielofunkcyjne placówki opiekuńczo-wychowawcze, wymienić źródła ciepła na ekologiczne – pompy ciepła wsparte instalacjami fotowoltaicznymi – mówił w Urzędzie Marszałkowskim Roman Gołębiewski, starosta włocławski w odniesieniu do zadań powiatu włocławskiego. – Jest też wiele podobnych zadań gminnych, które na pewno podniosą komfort życia naszych mieszkańców.
Umowy z samorządem województwa zawarły także inne miasta
Nie jest to pierwsze tego typu porozumienie w naszym regionie. Umowy z samorządem województwa zawarły już partnerstwa ZIT Metropolii Bydgoszcz, ZIT Inowrocławia i Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. Wkrótce uczyni to także partnerstwo ZIT Grudziądza.
- Pamiętam, czas gdy tworzyły się ZIT-y i można powiedzieć, że na wniosek Włocławka powstały też inne ZIT-y, bo początkowo były planowane tylko dwa dla miast wojewódzkich Torunia i Bydgoszczy. Udało nam się przekonać pana marszałka Piotra Całbeckiego do tego, aby utworzyć ZIT-y także w mniejszych miastach prezydenckich, czyli Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu. Utworzyliśmy obszar funkcjonalny z gminami powiatu włocławskiego i powiatem ziemskim włocławskim. Włocławek będzie rdzeniem wokół którego tworzy się obszar funkcjonalny. Podpisujemy dziś umowę i czekamy na środki, bo mamy już przygotowane projekty (…) i ruszamy do pracy – dodał w Urzędzie Marszałkowskim Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
Porozumienia terytorialne określają zasady dotyczące realizacji polityki terytorialnej województwa w odniesieniu do poszczególnych miejskich obszarów funkcjonalnych (ZIT-y największych miast regionu) i obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (pozostałe tereny).
- Na mocy takich dokumentów – które zawierają za każdym razem listy priorytetów, fiszki projektów, harmonogram realizacji i efekty (wskaźniki), które należy osiągnąć – samorząd województwa gwarantuje lokalnym partnerstwom samorządowym określone środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, te zaś zobowiązują się do realizacji wskazanych celów i przedsięwzięć – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
