Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Włocławka i powiatu włocławskiego trafi ponad 42 miliony euro. Porozumienie już podpisano. Zdjęcia

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Porozumienie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w czwartek 26 października 2023 roku.
Porozumienie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w czwartek 26 października 2023 roku. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
W czwartek 26 października w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano porozumienie dotyczące inwestowania środków programu regionalnego 2021-2027 przeznaczonych dla Włocławka oraz gmin w powiecie włocławskim. To aż 42,5 mln euro ze środków unijnych. Na liście priorytetowych zadań jest 90 propozycji. To między innymi rozwój miejskiego transportu, działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, wspierania edukacji czy rozwoju kultury i turystyki.

Spis treści

Porozumienie ZIT Włocławek na kwotę 42,5 mln euro zostało podpisane

Podpisanie porozumienia terytorialnego z ZIT Włocławek nastąpiło w czwartek 26 października 2023 roku. Podpisali je: marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz reprezentujący Stowarzyszenie WŁOF Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka prezydent Marek Wojtkowski i starosta włocławski Roman Gołębiewski.

Porozumienie dotyczące inwestowania środków programu regionalnego 2021-2027 przeznaczonych dla Włocławka i gmin powiatu włocławskiego, opiewa na kwotę 42,5 mln euro. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

- Podział województwa na obszary funkcjonalne jest podstawą wdrażania naszego programu regionalnego nowej perspektywy (Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – FEdKP 2021-2027), jest też istotny dla zarządzania regionem. Wśród zadań priorytetowych włocławskiego ZIT-u znalazły się projekty wspierające lokalna przedsiębiorczość, rozwój transportu miejskiego oraz działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonej gospodarki wodnej – mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Zadania priorytetowe we Włocławku i powiecie włocławskim

Środki dla ZIT Włocławka to 42,5 mln euro (w tym 2 mln euro na projekty rewitalizacyjne). Na liście zadań priorytetowych znalazło się 90 propozycji.

- Środki są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę biznesową, transport miejski i przedsięwzięcia w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, gospodarkę wodną, wychowanie przedszkolne i edukację, przygotowanie terenów inwestycyjnych, odnowę przestrzeni publicznej oraz rozwój turystyki i kultury – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Te tereny obejmuje Miejski Obszar Funkcjonalny Włocławka

Warto zaznaczyć, że Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Włocławka – poza miastem - obejmuje teren ziemskiego powiatu włocławskiego. Stowarzyszenie WŁOF tworzy 15 podmiotów samorządu terytorialnego: miasto Włocławek i powiat włocławski oraz gminy Kowal (miejska), Baruchowo, Boniewo, Brześć Kujawski, Choceń, Chodecz, Fabianki, Izbica Kujawska, Kowal (wiejska), Lubanie, Lubień Kujawski, Lubraniec i gmina wiejska Włocławek.

Starosta włocławski Roman Gołębiewski zaznacza, że powiat włocławski chce zainwestować w zdrowie, w odnawialne źródła energii, a także w oświatę.

- Myślimy o dalszej rozbudowie Powiatowego Centrum Zdrowia – tego starego budynku, który istnieje. Z poprzedniej perspektywy bardzo dużymi środkami RPO dofinansowaliśmy ten główny budynek, który niedawno został otwarty, a tutaj chcemy poszerzyć część diagnostyczną, rozbudować istniejący budynek, wyposażyć go w rezonans. Myślimy o budynku dydaktyczno-warsztatowym w Kowalu na potrzeby naszej szkoły ponadpodstawowej, chcemy termomodernizować szkołę w Lubrańcu-Marysinie na potrzeby szkolnictwa zawodowego, a także we wszystkich naszych jednostkach typu domy pomocy społecznej, wielofunkcyjne placówki opiekuńczo-wychowawcze, wymienić źródła ciepła na ekologiczne – pompy ciepła wsparte instalacjami fotowoltaicznymi – mówił w Urzędzie Marszałkowskim Roman Gołębiewski, starosta włocławski w odniesieniu do zadań powiatu włocławskiego. – Jest też wiele podobnych zadań gminnych, które na pewno podniosą komfort życia naszych mieszkańców.

Umowy z samorządem województwa zawarły także inne miasta

Nie jest to pierwsze tego typu porozumienie w naszym regionie. Umowy z samorządem województwa zawarły już partnerstwa ZIT Metropolii Bydgoszcz, ZIT Inowrocławia i Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. Wkrótce uczyni to także partnerstwo ZIT Grudziądza.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

- Pamiętam, czas gdy tworzyły się ZIT-y i można powiedzieć, że na wniosek Włocławka powstały też inne ZIT-y, bo początkowo były planowane tylko dwa dla miast wojewódzkich Torunia i Bydgoszczy. Udało nam się przekonać pana marszałka Piotra Całbeckiego do tego, aby utworzyć ZIT-y także w mniejszych miastach prezydenckich, czyli Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu. Utworzyliśmy obszar funkcjonalny z gminami powiatu włocławskiego i powiatem ziemskim włocławskim. Włocławek będzie rdzeniem wokół którego tworzy się obszar funkcjonalny. Podpisujemy dziś umowę i czekamy na środki, bo mamy już przygotowane projekty (…) i ruszamy do pracy – dodał w Urzędzie Marszałkowskim Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Porozumienia terytorialne określają zasady dotyczące realizacji polityki terytorialnej województwa w odniesieniu do poszczególnych miejskich obszarów funkcjonalnych (ZIT-y największych miast regionu) i obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (pozostałe tereny).

- Na mocy takich dokumentów – które zawierają za każdym razem listy priorytetów, fiszki projektów, harmonogram realizacji i efekty (wskaźniki), które należy osiągnąć – samorząd województwa gwarantuje lokalnym partnerstwom samorządowym określone środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, te zaś zobowiązują się do realizacji wskazanych celów i przedsięwzięć – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska