Projekt ten realizowany jest w gminach od trzech lat. Finansowany jest przez Bank Światowy, a wdrażany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej.
Jego celem jest podniesienie poziomu integracji społecznej ma wsi i w małych miejscowościach, aktywizacja lokalnych społeczności i przygotowanie ich do korzystania z innych programów.
Dobre od początku uczestniczy w tych przedsięwzięciach. W trakcie spotkania z samorządowcami było się czym pochwalić: organizowane były m.in. warsztaty rękodzielnicze, teatralne, plastyczne, muzyczne. Zadbano też o czas wolny dla dzieci i młodzieży - głównie na zajęciach sportowych na basenie oraz siłowni. Latem były wycieczki po regionie, zaś na miejscu - festyny, itp. imprezy integracyjne. Program ten skierowany jest do osób w każdym wieku, tak więc i seniorzy mogli korzystać na przykład z usług opiekuńczych.
Środki przyznane gminie z Banku Światowego na realizację Programu Integracji Społecznej to ponad 260 tys. złotych - mają być rozliczone do końca tego roku.
Co dalej? Wszak z powodzeniem rozbudzone zostały apetyty, mieszkańcom podobały się te inicjatywy, pojawili się nowi organizatorzy imprez integracyjnych.
Na to pytanie samorządowcy szukali odpowiedzi w trakcie seminarium pt. “Wsparcie ekonomii społecznej na obszarach wiejskich", które poprowadziła Krystyna Fuerst, konsultant regionalny PPWOW z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. A chodzi o szukanie pieniędzy na kolejne przedsięwzięcia, które byłyby kontynuacją rozpoczętego procesu integracji społecznej.
Gospodarz spotkania, Henryk Gapiński, wójt gminy Dobre, wyraził nadzieję, nadzieję, że ich zapał nie ostygnie i pojawią się kolejne oddolne inicjatywy, które zaowocują pozytywnymi zmianami.