Przed kupnem zatem warto zapisać sobie kilka podstawowych pytań, które powinniśmy zadać sprzedawcy.
Pytania o grubość i standardowe systemy
Na takiej liście powinny znaleźć się pytania: o klasę profilu okna (dopuszczalną na rynku UE klasą jest klasa A); o grubość ścianek konstrukcyjnych oraz szerokość komór wewnętrznych - minimalna grubość ścianek to 2,8 mm, optymalna szerokość komór to 5 mm; jakie maksymalne wymiary skrzydła dopuszcza aprobata techniczna na dany profil; o ilość punktów ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów.
Ważne są też pytania o standardowe zabezpieczenia przeciwwyważeniowe (minimum stanowi 1 grzybek na skrzydło); o standardowe systemy rozszczelnienia i wentylacji; jak również o okucia; parametry szyby i umowę kupna (np. czy zostanie zapisane deklarowane wyposażenie okien).
Czy kolor jest droższy?
Warto także zwrócić uwagę na jakość obróbki zgrzewanych naroży zwłaszcza w przypadku okien kolorowych.
Decydując się na okna kolorowe, czyli dwustronnie oklejanych drewnopodobną folią renolitową warto zapytać także o barwę podkładu profilu oraz o wysokość dopłat do kolorów. Kwota dopłat uzależniona jest najczęściej od systemu profilu, z którego produkowane są okna. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to powinniśmy zapytać jeszcze o wysokość dopłat do dodatkowego wyposażenia (specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.).
Wielu producentów stosuje oszczędności w doborze okuć. Aby uniknąć niespodzianek należy sprawdzić, w którym miejscu zamontowane są zaczepy na tzw. "plecach". Zdarza się, że okno od tej strony ryglowane jest tylko u samej góry, co powoduje występowanie przedmuchów. Innym problemem jest niekorzystny sposób kalkulacji okien nietypowych.
Zamawiając okna, drzwi wejściowe warto pamiętać iż jest to element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany. Jeśli wybór okaże się niewłaściwy to oznaczać to będzie konieczność przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych.