Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry patron dla kultury!

(ms)
Na imprezie z okazji nadania imienia ośrodkowi kultury w Nakle wystąpią m.in. kcyńskie "Pałuki”
Na imprezie z okazji nadania imienia ośrodkowi kultury w Nakle wystąpią m.in. kcyńskie "Pałuki” Fot. Maja Stankiewicz
Były, długoletni dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury i twórca zespołu "Krajna" zostanie patronem NOK. Uroczystości z tym związane odbędą się w mieście w czerwcu.

Uroczystość nadania imienia Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury będzie huczna. W sali widowiskowej NOK wystąpi z tej okazji z koncertem "Dla Chopina" wybitna pianistka Kayo Nishimizu. Towarzyszyć jej będzie Magdalena Idzik - solistka Opery Narodowej w Warszawie. W sali widowiskowej pojawi się także znana aktorka Grażyna Barszczewska.

Będzie też festyn

To 12 czerwca. Następnego dnia pracownicy NOK zaproszą mieszkańców na festyn do amfiteatru, podczas którego prezentować się będą zespoły folklorystyczne z całego regionu. Obok m.in. Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska", "Pałuki" z Kcyni czy zespołu "Jesienny Kwiat" z Szubina na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła, założony przed laty właśnie przez Zygmunta Kornaszewskiego.

O tym, by Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury nadać imię długoletniego dyrektora tej placówki mówiło się w Nakle od dawna. Ale dopiero w ubiegłym roku podjęto kroki w tym kierunku. Na podatny grunt padła propozycja złożona przez radnego Bolesława Kalisza.

Przychylnie odnieśli się do niej: żona Zygmunta Kornaszewskiego - Halina Kornaszewska, dyrektor NOK Sławomir Łaniecki, a także burmistrz Nakła Zenon Grzegorek. Pod koniec marca uchwałę o nadaniu NOK imienia znanego działacza kultury podjęła Rada Miejska.

Przyszły patron placówki - Zygmunt Kornaszewski - urodził się 30 czerwca 1925 r. w Starogardzie Gdańskim. Rok później jego rodzina przeniosła się do Bydgoszczy. Tu Zygmunt Kornaszewski ukończył najpierw szkołę powszechną, a następnie podjął naukę w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika.

W Warszawie i Nakle

Po wybuchu wojny rodzina przeniosła się do Warszawy. W połowie stycznia 1943 r. Zygmunt Kornaszewski aresztowany przez Gestapo trafia na Pawiak, a następnie do transportu jadącego do obozu na Majdanku. Ucieka jednak i wstępuje w szeregi Armii Krajowej, bierze udział w Powstaniu Warszawskim.

W Nakle pojawia się w 1961 r., gdy zostaje kierownikiem Powiatowego Domu Kultury. Kieruje tą placówką wiele lat. Z jego m.in. inicjatywy powstał Skansen Kultury Ludowej w Osieku, a w Nakle zespół "Krajna" i Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska