Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek do ferii zimowych - nawet 2000 tysiące złotych. Warunek - trzeba mieć umowę o pracę

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wczasy pod gruszą - te pieniądze przysługują raz w roku i są wypłacane bez względu na to, jak zamierzamy spędzić przyznany urlop. Oznacza to, że dostaną go zarówno osoby wyjeżdżające za granicę czy odwiedzające rodzinę, jak i te, które zostaną w domu lub wybiorą się na ferie zimowe.
Wczasy pod gruszą - te pieniądze przysługują raz w roku i są wypłacane bez względu na to, jak zamierzamy spędzić przyznany urlop. Oznacza to, że dostaną go zarówno osoby wyjeżdżające za granicę czy odwiedzające rodzinę, jak i te, które zostaną w domu lub wybiorą się na ferie zimowe. Archiwum/Polska Press
Niedługo ferie zimowe, ale nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić, bo to dość droga przyjemność, a już na pewno jak się jedzie z całą rodziną. Jest jednak sposób na zdobycie dofinansowania na ten cel - prawie 2 tys. złotych! Jednak dotyczy to tylko osób pracujących na umowie o pracę.

Spis treści

Ustawa z dnia 4 czerwca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych przewiduje, że firmy, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników na umowę o pracę oraz wszystkie jednostki samorządowe i zakłady budżetowe, niezależnie od liczby pracowników, są zobowiązane do prowadzenia ZFŚS. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy oferują pomoc finansową tego typu.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z ZFŚS?

Jeśli jednak pracodawca zapewnia takie świadczenie, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i członkowie ich rodzin mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków ZFŚS.

Z założenia "wczasy pod gruszą" mają być formą wsparcia dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej. Jak wiadomo, ZFŚS to projekt socjalny. Tworzy go sam zakład pracy i to on decyduje, ile wyniesie kryterium dochodowe i o możliwości korzystania ze świadczeń i usług w jego ramach.

  • Dotyczy pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób oraz takich, którzy mają ich przynajmniej 20 i mniej niż 50, o ile z wnioskiem o utworzenia ZFŚS wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

Każda firma może zdecydować, co konkretnie zaoferuje pracownikom w ramach tego funduszu.

Ferie zimowe na Kujawach i Pomorzu będą od 12 do 25 lutego 2024 roku.
Ferie zimowe na Kujawach i Pomorzu będą od 12 do 25 lutego 2024 roku. Dariusz Gdesz

"Wczasy pod gruszą", czyli dofinansowanie do wypoczynku wciąż są jednym z najpopularniejszych świadczeń, choć potoczna nazwa wielu kojarzyć się może z PRL-em.

Tyle trzeba wziąć urlopu, żeby dostać na wczasy pod gruszą

Przepisy prawa pracy nie obligują pracownika do 10 dni roboczych urlopu. Jednak w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) pracodawca może postawić taki warunek.

Ustawodawca daje tu jemu dowolność i może on zdecydować, że wypłata "wczasów pod gruszą" przysługuje po wykorzystaniu określonej długości dni urlopu.

Wysokość "wczasów pod gruszą" będzie inna w każdej firmie. Przepisy nie określają żadnej konkretnej ani minimalnej kwoty świadczenia. Zależy od wysokości dochodów gospodarstwa domowego pracownika. Kryterium socjalne sprawia, że raczej nie powinna zdarzyć się sytuacja, w której każdy pracownik otrzymałby „wczasy pod gruszą” w takiej samej wysokości.

Dofinansowanie do ferii zimowych. Ile można dostać?

Najczęściej będzie to jednak świadczenie w wysokości od 200 do 1000 złotych. Przy kwocie poniżej 380 zł nie będzie obowiązywał podatek dochodowy.

Maksymalna dopłata do wczasów to 1914,34 zł na jednego pracownika (dla osób pracujących w trudnych warunkach można zyskać dodatkowo 200-300 zł).

Trzeba mieć umowę o pracę

Ważnym wymogiem dotyczącym "wczasów pod gruszą" jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

  • Zazwyczaj świadczenie jest wypłacane w sytuacji, gdy pracownik weźmie co najmniej 10 dni nieprzerwanego urlopu (czasem nawet 14), a następnie złoży wniosek o przyznanie dofinansowania.

Te pieniądze przysługują raz w roku i są wypłacane bez względu na to, jak zamierzamy spędzić przyznany urlop. Oznacza to, że dostaną go zarówno osoby wyjeżdżające za granicę czy odwiedzające rodzinę, jak i te, które zostaną w domu lub wybiorą się na ferie zimowe.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska