
Komu brakuje na czynsz, ten może starać się o dodatek mieszkaniowy. Tłumaczymy, jakie warunki musi spełnić

Należy mieć też dokument potwierdzający wysokość wydatków ponoszonych w związku z zajmowaniem mieszkania w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku. Trzeba ponadto dostarczyć m.in. zaświadczenia o dochodach wszystkich członków rodziny, uzyskanych w okresie trzech miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Ważne jest kryterium dochodowe. Średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku musi być równy albo niższy niż 1550,24 zł w przeliczeniu osobę w rodzinie (czyli 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Jak dochód przekracza kryterium, wnioskodawca dostanie dofinansowanie, lecz pomniejszone o kwotę nadwyżki.

Metraż również ma znaczenie. Potrzebne są zatem dokumenty, które potwierdzają powierzchnię użytkową albo chociaż oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej domu czy mieszkania. Powierzchnia mieszkania czy domu nie może przekraczać 71,5 m kw. Jeśli powierzchnia jest większa, ale nie przekracza 82,5 m kw., to zainteresowany otrzyma dodatek mieszkaniowy, o ile powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60 proc. powierzchni użytkowej lokum.