
Rachunek za prąd też trzeba okazać, jeśli mieszkanie nie ma centralnego ogrzewania i ciepłej wody lub gazu. Istotne są także inne dokumenty, zależnie od sytuacji wnioskodawcy. To chociażby orzeczenie o niepełnosprawności, z którego wynika, że osoba niepełnosprawna musi mieć osobny pokój lub – to w przypadku osób korzystających z ulgi podatkowej na dziecko/dzieci - PIT-37 i PIT/0 lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, z którego wynika kwota odliczenia.

O kolejne dokumenty najlepiej będzie podpytać w urzędzie miasta czy urzędzie gminy bądź w ośrodku pomocy społecznej – tutaj też składa się wniosek o dodatek mieszkaniowy. Nie ma okresu, w którym należy złożyć dokumenty. Dodatki mieszkaniowe są przyznawane na bieżąco.

Złożenie wniosku jest bezpłatne. Na decyzję trzeba czekać maksymalnie 30 dni. Uwaga! Jeżeli pracownicy socjalni z ośrodka pomocy społecznej czy z urzędu miasta/gminy będą mieli wątpliwości, wnioskodawca może spodziewać się ich wizyty. To tzw. wywiad środowiskowy.

Nie ma określonej kwoty dodatku mieszkaniowego. To zależy m.in. od liczby osób w rodzinie, ich dochodów, wysokości czynszu i pozostałych wydatków mieszkaniowych. Jeśli decyzja będzie na tak, to wnioskodawca będzie dostawał dodatek mieszkaniowy co miesiąc przez pół roku przelewem albo gotówką.