Oto wyliczenia trzynastych i czternastych emerytur - tabela netto
Waloryzacja emerytur w 2025 roku już weszła w życie. Seniorzy od marca otrzymują powiększone świadczenia. Dzięki waloryzacji zmienią się też stawki dodatkowych emerytur.
Przy obliczaniu wskaźnika pod uwagę bierze się dwie liczby. Pierwsza to średnioroczna inflacja, która wyniosła 3,6 procent. Główny Urząd Statystyczny podał już drugą - realny wzrost płac. Ten wynosi 9,5 procent. Gdy obliczamy wskaźnik bierzemy pod uwagę inflację oraz 20 procent realnego wzrostu płac. To daje nam 5,5 procent i taki jest wskaźnik waloryzacji. Potwierdziło już to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
To nieco mniej, niż zakładano jeszcze niedawno, gdy podawano wskaźnik na poziomie 5,82 procent, który jest także zapisany w budżecie. Podwyżki są dużo mniejsze, niż w ubiegłych latach, gdy wskaźnik był dwucyfrowy.
Trzynasta emerytura 2025 - zasady i wyliczenia
Jak wskaźnik waloryzacji wpłynął na wysokość emerytur? Emerytura minimalna wzrosła od 1 marca 2025 do 1878,91 zł brutto.
Taka jest też stawka trzynastej emerytury 2025, która jest wypłacana tradycyjnie wraz z kwietniowym świadczeniem. Uprawnieni muszą jednak pamiętać, że od kwoty brutto zostanie potrącona składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Dlatego wypłaty "na rękę" mogą się nieco różnić.
Czternasta emerytura 2025 - zasady i wyliczenia
Czternasta emerytura wypłacana jest latem lub jesienią. Pieniądze w pełnej wysokości przysługują osobom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty stosowana jest zasada złotówka za złotówkę.
"Czternastki" do progu dochodowego wynoszą tyle, ile emerytura minimalna. Trzeba jednak pamiętać, że tu także odprowadzona zostanie składka zdrowotna i podatek.
Po tym, jak podano wskaźnik waloryzacji i o ile wzrosną podstawowe emerytury, wiemy na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć wszyscy uprawnieni. W naszej galerii sprawdzisz wyliczenia 13. i 14. emerytury.
