Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!
W gminach i powiatach w ramach Narodowego Programu Szczepień powstają „samorządowe” punkty szczepień masowych przeciw COVID-19. Mają w nich pracować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Z propozycją, by chętne samorządy takie punkty utworzyły, wyszedł minister Michał Dworczyk. Utworzenie dodatkowych punktów szczepień ma związek ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek do Polski i koniecznością zwiększenia potencjału szczepień powszechnych.
Punkt szczepień masowych w Sępólnie
Podczas konferencji z samorządowcami wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyjaśnił, że zamysł jest taki, by w każdym powiecie wybrana została co najmniej jedna gmina, która utworzy taki dodatkowy „samorządowy” punkt szczepień działający na uproszczonych zasadach.
- Zadaniem samorządu byłoby znalezienie lekarza, ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej lub szpitala, który od strony medycznej będzie nadzorował proces szczepienia mieszkańców – tłumaczył.
W miastach do 50 tys. mieszkańców ma powstać przynajmniej jeden PSM w założeniu, że będzie szczepionych 800 osób tygodniowo na 10 tysięcy mieszkańców. Powiat sępoleński wyraził chęć utworzenia punktu szczepień masowych wraz z gminą Sępólno, Więcbork, Kamień i Sośno. Podmiotem leczniczym prowadzącym go ma być Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Ars Medica” w Więcborku. Punkt będzie działał na parterze Inkubatora Przedsiębiorczości na ulicy Przemysłowej w Sępólnie Krajeńskim.
- Oprócz dziewięciu podmiotów leczniczych (przychodnie i szpital), które realizują szczepienia populacyjne, ten w inkubatorze będzie dodatkowy. Wstępnie utworzenie go z firmą i pozostałymi podmiotami mamy omówiony. Jeśli będą braki w kadrach, to POZ-y zadeklarowały wsparcie punktu. My jako samorządy organizujemy punkt, także pod względem administracyjnym, a podmiotem wiodącym, prowadzącym go pod kątem medycznym jest Ars Medica.– informuje Jarosław Tadych, starosta powiatu sępoleńskiego. - Podmiot leczniczy otrzyma 61 zł od każdej zaszczepionej osoby, jednak wiadomo, że to nie wystarczy, więc większość kosztów funkcjonowania wezmą na siebie samorządy – dodaje.
Szczepienia w inkubatorze dla mieszkańców - jeśli powiat otrzyma pozytywną decyzję -rozpoczną się od 19 kwietnia.
