Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem za szczepieniami dzieci. Sępólno Krajeńskie wpisuje się w niepokojący ogólnopolski trend

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Analiza z 2022 roku wykazała, że w gminie Sępólno Krajeńskie tylko szczepienia przeciwko gruźlicy wykonano u wszystkich noworodków. Pozostałe obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży wahają się na poziomie 76-97,7 procent.
Analiza z 2022 roku wykazała, że w gminie Sępólno Krajeńskie tylko szczepienia przeciwko gruźlicy wykonano u wszystkich noworodków. Pozostałe obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży wahają się na poziomie 76-97,7 procent. zdjęcie ilustracyjne/Krzysztof Kapica
Coraz więcej rodziców z gminy Sępólno Krajeńskie uchyla się od obowiązku szczepień ochronnych swoich pociech. Tylko przeciwko gruźlicy zaszczepione zostały wszystkie dzieci. - To zjawisko, podobnie jak w całym kraju, nasiliło się w ostatnich latach i staje się coraz większym wyzwaniem dla zdrowia publicznego – mówi Gabriela Krause, szefowa sępoleńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Na terenie gminy Sępólno Krajeńskie działają trzy podmioty lecznicze zajmujące się m.in. realizacją szczepień ochronnych: Centrum Medyczne SPAMED, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DOKTÓR i Zespół Diagnostyczno-Leczniczy BONUS PLUS. Sprawują opieką nad 2920 dzieci w wieku 0-19 lat. Nadzór na szczepieniami prowadzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Analiza z 2022 roku wykazała, że tylko szczepienia przeciwko gruźlicy wykonano u wszystkich noworodków. Pozostałe obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży przeciwko takim wirusom i chorobom jak krztusiec, tężec, zapalenie wątroby typu B, błonica, rotawirus, odra czy świnka wahają się na poziomie 76-97,7 procent.

Upomnienia od sanepidu

- W 2022 roku powiatowy inspektor sanitarny w związku z uchylaniem się od obowiązku szczepień ochronnych przez osoby mieszkające na terenie gminy Sępólno Krajeńskie prowadził 22 postępowania (brak realizacji szczepień u 13 osób). Wydano osiem upomnień i jeden tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem do wojewody kujawsko-pomorskiego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego – informuje Gabriela Krause, szefowa sępoleńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. - Zjawisko uchylania się od szczepień, podobnie jak w całym kraju, nasiliło się w ostatnich latach i jest to coraz większe wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, wyjątkiem od obowiązku szczepień są osoby, które przebywają w Polsce krócej niż trzy miesiące. Nie dotyczy to szczepień poekspozycyjnych, czyli po narażeniu na czynnik zakaźny, np. bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Jak podkreśla pani inspektor, warunkiem osiągnięcia odporności populacyjnej jest wysoki odsetek zaszczepionych osób. Wysoki to znaczy minimum 95 procent.

Dodajmy, że w ubiegłym roku w całym powiecie sępoleńskim odnotowano na przykład 127 przypadków ospy wietrznej, 53 zakażenia rotawirusem, osiem przypadków szkarlatyny czy po jednym przypadku świnki i kiły.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska