Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021
Do 28 marca został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Uprawnieni rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na tych samych zasadach, co poprzednio.
Do 28 marca 2021 roku ZUS ponownie wypłaci rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie z powodu koronawirusa.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 - zasady
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko do ukończenia 8 lat oraz na starsze dziecko, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są też ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę.
Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co zrobić, ż...
Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem.
Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Oświadczenie o sprawowaniu opieki, będące jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek - pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl. Natomiast osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku - informuje rzeczniczka.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. obowiązkowym z umowy o pracę lub dobrowolnym z umowy zlecenia czy działalności gospodarczej).
