Zobacz wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy
tak
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom praktycznie od początku pandemii koronawirusa. Chociaż w maju ponownie otwarto żłobki i przedszkola, prawo do zasiłku opiekuńczego zostało zapewnione do 26 lipca.
Później - wraz z rozpoczęciem roku szkolnego - zasiłek został przywrócony w przypadku zamknięcia placówek, niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. Na takich zasadach zasiłek przysługiwał do 20 września.
500 plus, zasiłek, becikowe - tyle możesz dostać od państwa ...
Od poniedziałku (9 listopada) dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony.
- W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu tego roku - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Pomoc, gdy rodzic musi zostać w domu z dzieckiem
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez 21 dni, czyli do 29 listopada.
Mogą z niego skorzystać ubezpieczeni rodzice, którzy sprawują opiekę nad dziećmi do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko.
Zasiłek należy się również ubezpieczonym rodzicom starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Oświadczenie do pracodawcy albo do ZUS
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do ZUS. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
Nie przeocz
