W ubiegłym roku w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpiła zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W naszym kraju wdrożenie nowego standardu TV odbyło się w czterech etapach.
Osoby, które miały nowsze modele odbiorników albo korzystały z kablówki czy telewizji satelitarnej, nic nie musiały robić. Natomiast ci, którzy odbierali wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową, czyli nie mieli kablówki albo satelity, musieli wymienić odbiornik na nowszy przystosowany do zmiany standardu lub doposażyć obecnie użytkowany telewizor w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.
Nie przegap
Tyle gospodarstw dostało dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera
Aby wesprzeć tych, którzy musieli kupić nowe odbiorniki dostosowane do odbioru telewizji w nowym standardzie, uruchomiono rządowy program dofinansowania. W całej Polsce z dopłat skorzystały 543 724 gospodarstwa domowe, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Zakupiono 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów. Do programu przystąpiło 1186 przedsiębiorców, a świadczenie można było zrealizować w 3885 punktach sprzedaży.
Jakie wsparcie trafiło do Kujawsko-Pomorskiego?
- Przez cały okres trwania programu dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, czyli od marca 21 marca do 31 grudnia 2022 roku, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego złożyli 37 752 wnioski o dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych, spośród których zrealizowano 33 788 świadczeń na zakup odbiornika cyfrowego, tj. telewizora lub dekodera - informują w Wydziale Promocji Polityki Cyfrowej Ministerstwa Cyfryzacji.
