Dom, który oszczędza pieniądze. Czym cechuje się budynek energooszczędny?

Akcja specjalna Oszczędny Dom
W naszym kraju coraz większym zainteresowaniem cieszą się budynki energooszczędne i niskoemisyjne. Ma to związek z polityką proekologiczną Unii Europejskiej, wymogami przepisów budowlanych oraz rosnącą świadomością ekologiczną. Budowa tzw. inteligentnego domu jest droższa od standardowego budynku, ale za to jego eksploatacja nawet do 10 razy tańsza. Czym cechuje się smart dom i czy opłaca się zainwestować w dom ekologiczny?

Projektując budynek, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na koszt budowy i funkcjonalność, ale także na to, ile pieniędzy będzie pochłaniało jego utrzymanie, np. zużycie energii i ogrzewanie. Domy energooszczędne nazywane także domami inteligentnymi są coraz bardziej popularne w Polsce. Podczas budowy takiego budynku stosuje się specjalne rozwiązania projektowe i techniczne, aby zminimalizować zużycie energii, obniżyć straty ciepła i koszty eksploatacji.

W standardowym domu zapotrzebowanie na ogrzewanie, ciepłą wodę oraz wentylację wynosi od 90-150 kWh/m2/rok. Ekologiczne domy osiągają limity 15 kWh/m2/rok, co oznacza, że są od 8 do 10 razy tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne budynki.

Cechy budownictwa energooszczędnego

Wygląd budynku energooszczędnego może różnić się od tradycyjnego. Zbudowany jest z innych materiałów, ma zwarty kształt, inaczej są rozmieszczone okna i rozplanowane pomieszczenia. Największą zaletą domu energooszczędnego są jego koszty eksploatacji - zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Oznacza to także mniejsze zanieczyszczenia powietrza i ograniczenie wielkości emisji gazów cieplarnianych.

Innowacyjne urządzenia oraz techniki budowlane pozwalają oszczędzać energię. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że koszty utrzymania domu mogą być niższe nawet o 40%. Oczywiście wiąże się to z większymi nakładami finansowymi podczas projektowania i budowy domu. Szacuje się, że są one o około ⅓ wyższe niż domu o takiej samej wielkości i według analogicznego projektu stawianego w tradycyjnej technologii. Wynika to z konieczności przygotowania bardzo precyzyjnej dokumentacji projektowej, stosowania technologii i materiałów budowlanych z „wyższej półki" oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Budynek energooszczędny wyróżnia się następującymi cechami:

  • Zwarta bryła - budynek energooszczędny zazwyczaj nie posiada wykuszy i balkonów. Im mniejsza powierzchnia domu, tym lepiej. Często ma plan kwadratu lub prostokąta z prostym, dwuspadowym lub kopertowym dachem. Z reguły posiada nieogrzewane poddasze i nie ma piwnicy. Istotna jest odpowiednia wysokość pomieszczeń. Im pokoje są wyższe, tym więcej energii do ogrzania wymagają.
  • Odpowiedni układ pomieszczeń - popularnym rozwiązaniem jest rozmieszczenie pokoi w zależności od temperatury, jaką trzeba w nich utrzymać. Strefę dzienną grupuje się od strony południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej, natomiast od północy sypialnie, kuchnię i pomieszczenia, które pełnią funkcję pomocniczą (pokoje gospodarcze, garderoba). Warto zadbać o to, żeby najbardziej zimne (np. spiżarnia) nie sąsiadowały z najcieplejszymi (łazienka, kuchnia). Garaż powinien być wolnostojący lub ewentualnie dobudowany do domu.
  • Izolacja termiczna - przez okna, dach i ściany ucieka mnóstwo ciepłego powietrza, dlatego trzeba odpowiednio je uszczelnić i zaizolować. Używa się do tego celu grubszej warstwy izolacji termicznej i przystosowanych do tego typu budownictwa materiałów. O wysokiej termoizolacyjności mówimy, gdy współczynnik oporu cieplnego “R” jest wysoki, natomiast współczynnik przenikania ciepła “U” - możliwie jak najniższy. Jeżeli prawidłowo ocieplimy nasz dom, wówczas wnętrza będą izolowane względem zewnętrznego otoczenia. To nie tylko niska lub wysoka temperatura, ale także ochrona przed wilgocią oraz mechanicznymi uszkodzeniami. Zabezpiecza przed ubytkami ciepła, a tym samym - spadają wydatki na ogrzewanie. Najczęściej w ocieplaniu wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Dostępne są również inne materiały. To np. pianka polietylenowa lub poliuretanowa. Może być to również styrodur. Ważna jest także izolacja dachu, która powinna mieć minimum 30 cm grubości.
  • Ciepłe przeszklenia - duże okna powinny znaleźć się na południowej, dobrze nasłonecznionej stronie elewacji, a mniejsze - chroniące przed utratą energii - na północnej. Warto wykorzystać szyby o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej. Konstrukcja okien energooszczędnych opiera się na trzech lub czterech taflach szyb, wypełnionych gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem). Ważna jest także ramka dystansowa, która stabilizuje przestrzenie międzyszybowe w oknach zespolonych. Okna energooszczędne powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). Istotna jest także stolarka okienna, która powinna być właściwie i solidnie zamontowana. Zapobiegnie to powstawaniu tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.
  • Dobra wentylacja - wentylacja mechaniczna w miejsce grawitacyjne to podstawa budynku energooszczędnego. Źle wykonana instalacja może przyczynić się nawet do 50% strat ciepła. Warto więc zainwestować w specjalne urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator.
  • Energooszczędna instalacja grzewcza - w budownictwie energooszczędnym najczęściej stosuje się pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz turbiny wiatrowe. Chociaż wymagają one nakładu finansowego, to jednak ta inwestycja bardzo szybko się zwraca. Innym rozwiązaniem jest układ mieszany, gdzie instalacja tradycyjna wspierana jest przez urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii.

Domy energooszczędne mają wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w taki budynek. Są przyjazne środowisku, ekonomiczne i minimalistyczne w swoim wyglądzie. Niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że wkład finansowy w budowę eko domu zwraca się w ciągu kilku lat. Jest to szczególnie ważne w dobie wzrastających cen za prąd, wodę i gaz.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska