https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu powstaje Nowa Fregata. Na placu budowy praca wre. Zobacz zdjęcia

Anna Grochowina
Prace budowlane "Nowej Fregaty" zakończą w czerwcu 2026.
Prace budowlane "Nowej Fregaty" zakończą w czerwcu 2026. Anna Grochowina
Budynek mieszkalny zlokalizowany będzie w Inowrocławiu przy ulicy Daszyńskiego 6-8 na terenie byłego sanatorium "Fregata". W lipcu 2020 zakończyły się prace rozbiórkowe jednego z budynków pochodzącego z lat 60-tych. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2024 r., a zakończą w czerwcu 2026.

Zły stan techniczny budynku pochodzącego z lat 60-tychnie pozwolił na zachowanie obiektu. Drugi budynek powstały w latach 30-tych objęty jest pieczą konserwatora budynków i zostanie odtworzony zgodnie z jego zaleceniami. Trwają również intensywne prace nad bezpiecznym przeniesieniem sgraffito statku znajdującego się na elewacji obiektu. Zostało ono zabezpieczone na czas budowy i będzie włączone w elewację nowopowstającej inwestycji.

Zanim wypłynie na szerokie wody

56 apartamentów zaprojektowanych zostało na 3 kondygnacjach budynków A, B i C. Budynki A i B realizowane będą w I etapie inwestycji. Apartamenty będą miały - od 1 do 4 - pokoi, na powierzchniach od 25 do 83 m2, z opcją modyfikacji powierzchni. W podziemnej hali powstanie garaż dla każdego z apartamentów. Ponadto na kondygnacji podziemnej zaprojektowano 11 komórek lokatorskich, o różnych powierzchniach dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni. Wewnętrzna winda będzie obsługiwała kondygnacje od -1 do 3.

W standardzie wykończenia znajdą się m.in. grzejniki w pokojach oraz ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Na etapie budowy istnieje możliwość zmiany sposobu ogrzewania mieszkania z grzejników tradycyjnych na ogrzewanie podłogowe lub mieszane. Ściany konstrukcyjne budynku wykonane zostaną z elementów żelbetowych oraz paroprzepuszczalnych pustaków ceramicznych, które dobrze akumulują ciepło i powoli oddają je otoczeniu, dzięki czemu w naturalny sposób pomagają utrzymać w mieszkaniach optymalną temperaturę zarówno zimą, jak i latem. Budynek ocieplony będzie wełną mineralną oraz wyposażony w okna trzyszybowe o dużej powierzchni naświetlania. Tarasy, balkony, loggie oraz portfenetry zabezpieczone zostaną barierkami metalowymi bądź szklanymi, zgodnymi z wizualizacją.

Budynek został zaprojektowany w oparciu o ponadstandardowe rozwiązania. Wszystkie mieszkania i apartamenty wyposażone będą w instalację pod montaż klimatyzacji, rolety zewnętrzne (elektryczne), wysokiej klasy wideodomofony. Na częściach wspólnych będzie możliwość skorzystania z wi-fi, a energia elektryczna dostarczona zostanie z paneli fotowoltaicznych ulokowanych na dachu. Układ 3 budynków pozwolił na zaprojektowanie wewnętrznego dziedzińca, który zostanie zagospodarowany zielenią, ławeczkami i klimatycznym oświetleniem. Wraz z sąsiadującymi ogródkami należącymi do mieszkań na parterze, będzie stanowił przyjazną strefę służącą wypoczynkowi mieszkańców nieruchomości.

Inwestycja wkomponowana będzie w otoczenie istniejącego Parku Solankowego z wysokim drzewostanem, sąsiadującej okazałej roślinności i urokliwą aleją dębową na ulicy Daszyńskiego. Przestrzeń pomiędzy budynkami zostanie maksymalnie wypełniona terenem zielonym z trawnikami i krzewami. Dodatkowo na terenie inwestycji zostanie posadzonych około 25 drzew, które wraz z zielonymi dachami na budynku A i B, idealnie podkreślą uzdrowiskowy charakter okolicy. Ceny apartamentów zróżnicowano w zależności od kondygnacji, powierzchni i położenia.

Historia "Fregaty"

Przez krótki okres budynek funkcjonował pod nazwą "Pensjonat Bajka”. W latach 70-tych w budynku mieścił się Gastrologiczny Szpital Uzdrowiskowy nr 2 oraz Ośrodek Naukowo-Badawczy Gastroenterologiczny Akademii Medycznej w Poznaniu. Następnie wybudowano łącznik z obiektem zlokalizowanym na sąsiedniej działce i tak z połączonych budynków powstało Sanatorium "Fregata” należące do Polskich Linii Oceanicznych. Na ścianie zewnętrznej łącznika znalazło się charakterystyczne sgraffito przedstawiające fregatę z rozwiniętymi żaglami. Jego autorem był znany i ceniony inowrocławski artysta plastyk Marian Kokoszyński. W latach 90. PLO mocno podupadło, co zaowocowało restrukturyzacją firmy. Prawdopodobnie wówczas nieruchomość została sprzedana prywatnemu właścicielowi, który nie użytkował obiektu, co doprowadziło do jego znacznego zniszczenia i dewastacji.

Modernistyczna willa "Nina”, bo taką nazwę nosił pierwotnie budynek przy ul. Daszyńskiego 6, powstawała w latach 1933-1935. Jej pierwszym właścicielem był Edwin Schwersenz, właściciel "Cegielni Parowej Michałowo”. W kwietniu 1933 roku wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na zbudowanie przy ulicy Bratniej 69 (obecnie Daszyńskiego 6) willi "Nina”, której projekt budowlany wykonał inowrocławski architekt Franciszek Dźwikowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska