Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom słynnego chirurga w Dusocinie odzyska dawny blask

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Andrzej Goiński
Rok 2020 obchodzimy W Kujawsko-Pomorskiem jako Rok Ludwika Rydygiera. Sto lat po śmierci jednego z ojców współczesnej chirurgii odbudowane zostanie miejsce jego urodzenia, czyli dworek w Dusocinie (powiat grudziądzki), znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe.

W budynku znajdą się: ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa.

- Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również historyczne i kulturowe, bo na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Odbudowa

Do niedawna dworek był w stanie ruiny, obecnie rozpoczęła się odbudowa i prace adaptacyjne. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.

Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu, który zostanie uporządkowany i zagospodarowany. Przestrzeń posłuży na stworzenie sadu owocowego oraz zagród dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych, w szczególności jabłoni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. W związku z tym projektem powstał pierwszy tom książki wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą „Dawne odmiany drzew owocowych w Polsce”. Zakończenie wszystkich prac jest planowane do końca roku.

- W czerwcu do dworku i parku zaprosimy chirurgów, przebywających w Bydgoszczy i Chełmnie na zjeździe przedstawicieli tej profesji. Na okoliczność otwarcia inwestycji, planowane jest także wydanie książkowej biografii Ludwika Rydygiera - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Częścią projektu jest także czynna ochrona kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem oraz salwinii pływajacej, paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 3,1 miliona złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pamięci chirurga

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ul. Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich.

Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich zabiegów i operacji, które przeszły na zawsze do historii medycyny i część z których wykonywanych jest do dziś. Dzięki nim nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2020 w regionie Rokiem Ludwika Rydygiera. Więcej na ten temat.

Nad dolną Wisłą

Dworek w Dusocinie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, najmłodszej jednostki tego typu w Kujawsko-Pomorskiem, będącej częścią Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Chodzi o urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy – pokrytą najlepiej zachowanym w kraju polem wydmowym wysoczyznę morenową, rozległy kompleks leśny i położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale, terasę zalewową rzeki i dno doliny Wisły i Osy.

Występuje tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się 54 pomniki przyrody.

Na obszarze parku nie brakuje też świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Na tym terenie odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska