https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom w Kawęcznie będzie stopniowo "wygaszany", za to rozbudowany zostanie DPS w Parchaniu

Małgorzata Grosman
Zabytkowa siedziba DPS w Kawęczynie
Zabytkowa siedziba DPS w Kawęczynie Fot. ZP
Kawęczyn to siedziba Domu Pomocy Społecznej, którego filia mieści się w Parchaniu. Obie miejscowości dzieli 20 kilometrów, między innymi dlatego zapadała decyzja o wygaszaniu Domu Pomocy Społecznej w Kawęczynie.

Decyzję tę podjęta Rada Powiatu Inowrocławskiego. Rozbudowana zostanie natomiast jego filia w Parchaniu, gdzie schronienie znajdą w efekcie wszyscy podopieczni Domu. W celu pozyskania śródków finansowych na rozbudowę i przebudowę Parchania powiat inowrocławski złożył wniosek w ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego działanie 3.2 Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Placówka w Kawęczynie mieści się w pięknym, zabytkowym obiekcie, objętym nadzorem konserwatorskim. - Nie spełni on jednak standardów, jakie tego typu obiekty powinny wkrótce osiągnąć - mówi Alicja Aleksander, dyrektor Domu. - Przede wszystkim musimy posiadać odpowiednią bazę lokalową, co oznacza pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, w których na mieszkańca przypada co najmniej 6 metrów kwadratowych lub nawet 9 metrów, jeśli jest to pokój jednoosobowy. Poza tym w Kawęczynie mamy część pomieszczeń przechodnich, jest zbyt mało sanitariatów. Mamy 110 okien - prawie wszystkie do wymiany, potrzebne są też nowe instalacje. Wyjściem z problemów byłoby zmniejszenie liczby mieszkańców, ale wówczas koszt utrzymania osób pozostałych w Domu byłby bardzo wysoki.

Zdecydowano się więc na inny sposób osiągnięcia niezbędnych standardów. Placówka w Kawęczynie będzie wygaszana, co oznacza, że nie będą tu przyjmowani nowi mieszkańcy. W tym czasie rozbudowany zostanie Dom w Parchaniu. Jest już projekt nowego obiektu, plac pod budowę też jest przygotowany. Zadbano o to, by był on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, pozbawiony barier architektonicznych. Zmiany zajdą też w starej części Domu.

- Nasze społeczeństwo się starzeje, coraz mniej jest też rodzin wielopokoleniowych, w których opieka nad osobami starszymi, chorymi jest naturalna, a przede wszystkim możliwa - dodaje Alicja Aleksander. - Dlatego coraz więcej osób będzie korzystało z domów pomocy społecznej. Trzeba jednak przełamać złe stereotypy. To już nie będą miejsca ostatniego wyboru, do którego wysyła się osobę bliską, gdy wyczerpią się wszystkie inne możliwości opieki nad nią. To będzie zupełnie normalna decyzja, bo domy pomocy społecznej dają nie tylko opiekę, ale także stwarzają możliwość rozwijania zainteresowań i umiejętności.

Docelowo w Parchaniu zamieszka 80 osób. Przeprowadzka w pobliże Inowrocławia ułatwi rodzinom mieszkańców częstsze wizyty, a samym podopiecznym domu ułatwi dojazdy do miasta na imprezy kulturalne, sportowe czy do lekarza, a przede wszystkim - co najważniejsze zostanie osiągnięty standard w zakresie usług bytowych wymagany przepisami.
Małgorzata Grosman

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~Stefan~
Dobrze byłoby,aby ustawodawcy pomyśleli kiedyś nad zmianą w ustawie pozwalającą na tworzenie Domów Pomocy o zróżnicowanym standardzie.Tak jak dzieje się to w innych dziedzinach gospodarki,podwyzszony standard decydowałby o wyzszych kosztach,jakie nalezy poniesc,aby z niego korzystac.Można byłoby wówczas określić kilka pułapów,na których koszty utrzymania rozkładałyby sie proporcjonalnie do wysokości standardu.Oczywiście w każdym przypadku bezdyskusyjnie zachowany powinien być poziom zycia w zaden sposób nie uwłaczajacy ludzkiej godności i umozliwiajacy możliwie najlepsze zaspokojenie potrzeb każdego człowieka. Placówki o nizszym standardzie stałyby się bardziej dostepne dla rodzin zyjących na przecietnym poziomie,jeśli znalazłyby sie one w obliczu tak dramatycznego wyboru ,jakim jest decyzja o umieszczeniu członka rodziny w Domu Pomocy Społecznej.
M
Marian
Nareszcie podjęto własciwe decyzje;Starosta i Radni nie bali się być pragmatyczni i racjonalni.Takie działanie ma sens i zaowocuje ogólnym interesem społecznym w przyszłości.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska