Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy, które nie kopcą

echo dnia
- Budując osiedle nastawiliśmy się na zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań sprzyjających środowisku - mówi Cezary Obręcki z firmy Vision. (P. Więcek)
- Budując osiedle nastawiliśmy się na zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań sprzyjających środowisku - mówi Cezary Obręcki z firmy Vision. (P. Więcek) echodnia.eu
W dobie wahań cen tradycyjnych surowców deweloperzy, myśląc o ogrzewaniu domów, chętniej patrzą w stronę ekologii.

Doskonały przykład pogodzenia ekologii z ekonomią płynie z Woli Kopcowej w gminie Masłów, gdzie powstało pierwsze w województwie świętokrzyskim osiedle ekologicznych domków jednorodzinnych. Budynki są ogrzewane naturalnym źródłem energii, jakim jest w tym przypadku… ciepło z ziemi!

Osiem domków, wchodzących w skład "zielonego" osiedla, stanęło przy ulicy Wspólnej. Zbudowała je kielecka firma developerska Vision. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań na wiosnę.

Ciepło pompowane z ziemi

Skąd pionierski pomysł na stworzenie przyjaznego środowisku osiedla? - Budując osiedle, nastawiliśmy się na zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, sprzyjających środowisku, tym bardziej że w tym rejonie nie było możliwości podłączenia na przykład gazu - mówi Cezary Obręcki z firmy Vision.

Każdy domek posiada własny system grzewczy. Jego producentem jest firma Viessmann. Składa się on z instalacji podłogowej, pompy ciepła Vitocal 242-G, wyposażonej w podgrzewacz ciepłej wody o pojemności 250 litrów oraz dolne źródło zasilania w postaci sond gruntowych, wpuszczonych w odwierty sięgające 90 metrów w głąb. Do zasilania pompy potrzeba prądu.

Liczy się każda złotówka

- To pierwsze osiedle w naszym regionie, w którym zastosowano takie rozwiązanie - mówi Andrzej Wójcicki, dyrektor handlowy salonu firmy Viessmann w Kielcach. - Prócz ekologii, ważne są również względy ekonomiczne. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom miesięczny koszt ogrzewania budynku i wody to średnio złotówka za jeden metr kwadratowy powierzchni. Oznacza to, że dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, może on wynieść nawet mniej niż 100 złotych na miesiąc - tłumaczy.

Szansą jeszcze większej redukcji kosztów ocieplania jest podłączenie systemu do instalacji solarnej. - Wystarczy zamontować kolektory słoneczne, by w ten sposób ogrzewać wodę. W dobie kryzysu, kiedy liczy się każda oszczędność, to rozwiązanie nie do przecenienia. Tym bardziej że na taką skalę w województwie świętokrzyskim zastosowano je po raz pierwszy - podkreśla Andrzej Wójciki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska