24 października w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2020 r. Do 15 listopada był czas na zgłaszanie uwag.
KRIR podniósł kwestie samej stawki, która ma pozostać na poziomie 1 zł/l. Tak Krajowa rada Izb Rolniczych argumentuje potrzebę podniesienia kwoty zwrotu:
"Z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w kosztach ogółem produkcji rolnej - ma to duży związek z nowymi technologiami produkcji, często z większą intensywnością produkcji i dążeniem do uzyskania lepszych wyników ekonomicznych jak i wzrostem cen paliw, szczególnie w trakcie wzmożonych prac polowych. Większa liczba zabiegów ochronnych, czy wykonanie specjalistycznych zabiegów wiąże się z zaangażowaniem odpowiedniego sprzętu i automatycznie z większym zużyciem paliwa.
To Cię może też zainteresować
Dodatkowo, rolnicy już drugi rok z rzędu ponoszą straty z tytułu niekorzystnych warunków pogodowych, co w połączeniu z niskimi cenami skupu produktów rolnych oraz wzrastającymi kosztami środków produkcji, powoduje że sytuacja ekonomiczna większości gospodarstw rolnych jest bardzo trudna. Dlatego też, samorząd rolniczy wnioskuje o zwrot pełnej stawki podatku akcyzowego lub przynajmniej zwiększenie o 10%, czyli do poziomu 1,1 zł za litr. Przyjęcie takiej propozycji jest w pełni uzasadnione i wynika chociażby ze wzrostu wskaźnika poziomu inflacji w ostatnich latach".
W uwagach izby pojawił się również wniosek o rozszerzenie zwrotu akcyzy także o rolników prowadzących hodowlę zwierzęcą inną niż bydło tj. trzody, koni, owiec i kóz.
Ministerstwo odpowiada, że się nie da
"Uwzględniając kwotę środków ustaloną w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i pokrycie kosztów gmin w łącznej wysokości 1.180.000 tys. zł nie jest możliwe podwyższenie stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego ponad kwotę 1,00 zł/l".
Dopłaty do paliwa wykorzystywanego w hodowli trzody chlewnej, koni, owiec i kóz też nie będzie. "Zmiana ta zostanie rozważona przy ewentualnych dalszych zmianach systemu zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego", czytamy w odpowiedzi podpisanej przez Rafała Romanowskiego, podsekretarza stanu w resorcie rolnictwa.
Źródła: KRIR, legislacja.rcl.gov.pl
______________________________
Agro Pomorska odc. 81
