Dopłata do wymiany pieców 2018. Nawet 90% kosztów z programu Czyste Powietrze

AGW
Masz dom i chcesz dostać dofinansowanie do wymiany pieca na nowy? Będzie okazja. Możesz też z dotacją docieplić budynek, założyć kolektory słoneczne i mikroinstalacje fotowoltaiczne. To wszystko w ramach programu Czyste Powietrze. Na wsparcie mogą liczyć także ci, którzy dopiero się budują. Nabór 2018 ruszył 19 września i będzie prowadzony w trybie ciągłym.

Mimo, że mamy lato i o smogu na chwilę zapomnieliśmy, to problem wróci za kilka miesięcy. Przekroczone o kilkaset procent normy, trudności w oddychaniu i wszechobecna szarość - nie są dobrym wspomnieniem.

Do zmiany ma przyczynić się program "Czyste Powietrze". - W sprawie poprawy jakości powietrza działamy kompleksowo dlatego program Czyste Powietrze zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródła ciepła. Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. - zapowiedział w pierwszych dniach czerwca Kowalczyk.

Dopłacą właścicielom domów jednorodzinnych do wymiany pieca i nie tylko

Resort środowiska określił, że "za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych piecach". Dlatego właśnie do właścicieli i współwłaścicieli budynków mają trafić pieniądze.

W czerwcu zostało podpisane porozumienie w sprawie realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a 16 Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) i Bankiem Ochrony Środowiska. - Zdajemy sobie sprawę, że nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne, dlatego program Czyste Powietrze będzie składał się z wielomilionowych funduszy na rzecz termomodernizacji, podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Najbiedniejsi dostaną najwięcej - nawet 90% dotacji do pieca, maks. 53 tys. zł

Realizacja programu zaczyna się w 2018 roku, a potrwać ma do 2029, budżet to 103 mld zł. Z tego 63,3 mld zł na dotacje, pozostałe 39,7 zwrotne pożyczki. Fundusze będzie można otrzymać przede wszystkim na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. - Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym - wyjaśniał Kowalczyk.

- W chwili obecnej trwają prace związane z przygotowaniem formalno-prawnych zasad naboru wniosków. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy cykl spotkań szkoleniowych, które będą odbywać się w każdej gminie, a także uruchomimy nabór wniosków - przekazuje Monika Prusik, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Właściciele domów z najniższymi dochodami dostaną do 90% dofinansowania na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Ministerstwo wylicza, że z pomocy mogą skorzystać 3 mln domów. W gminach od 4 września są prowadzone szkolenia.

Na co można dostać dotację z programu Czyste Powietrze w 2018 roku?

  • Istniejące już domy jednorodzinne - wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła; docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
  • Nowo powstające budynki mieszkalne - dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Nie tylko "Czyste Powietrze", jest też EkoPiec

WFOŚiGW przeprowadził w tym roku we współpracy z gminami nabór w programie EkoPiec. Fundusz przyjmował wnioski gmin do 31 maja, a potem już "nasi beneficjenci we własnym zakresie tworzyli zasady przekazywania środków mieszkańcom, tym samym wyznaczając odrębny termin naboru wniosków dla beneficjentów końcowych", wyjaśnia wojewódzki fundusz.

- W ramach programu EkoPiec 2018 do Funduszu trafiło 109 wniosków. Regulamin zakłada, że każda gmina ma realną szansę na otrzymanie środków, które następnie przekaże beneficjentom końcowym. Po stronie gminy jest zebranie i przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz rozliczenie projektu w Funduszu najpóźniej do 30.11.2018r., a następnie przekazanie środków beneficjentom końcowym - tłumaczy Monika Prusik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

wideo: x-news/TVN24

Dopłata do wymiany pieców 2018. Nawet 90% kosztów z programu Czyste Powietrze

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zirytowana

Szkoda że dofinansowanie jest tylko dla domków jednorodzinnych ja mam mieszkanie które ogrzewam własnym piecem i właśnie go wymieniam ale dofinansowanie mi się nie należy a piec kosztuje tyle samo co do domku nie rozumiem kto wymyślił takie zasady????

L
Lidka

Kampanie informacyjne na tak! Nigdzie w moim mieście nie widziałam ani jednego plakatu na ten temat, a szkoda. Więc tylko informacja w internecie, bądź drogą pantoflową..słabiutko.

Co do kotłów Kostrzewa, to chwalę kocioł Twin Bio Luxury, ale moi rodzice mają chyba ten najnowszy z certyfkatem ecodesign (przebadany pod kątem emisji i spalin) EEI PELLETS, to jest różnica. Zaczynając od wyglądu po technologię myśli technologicznej. Wszystko sterowane za pomocą "mini komputerka". Tak wygląda nasza przyszłość..róbmy tak, by życie było nam miłe...dbajmy o nie właśnie chociaż przez wymianę starych pieców na ekologiczne.

Program dofinansowań jest dość obszerny i niech pomoże wszystkim, a nie tylko tym najuboższym, którzy nie wykazują dochodu. W dzisiejszych czasach często "ubogi" w portfelu ma niejednokrotnie więcej od przeciętnego Polaka, więc nie dzielmy ludzi, bo powietrze mamy jedno, więc...dla każdego proszę ;-)

J
Jusia

Dobrze, że ruszyły kolejne programy z dofinansowaniami do kotłów "czyste powietrze". Na szczęście wielu z nas ma możliwość zakupu kotła z dofinansowaniem i modernizacji kotłowni. Według mnie problem tkwi jeszcze gdzie indziej. Jest w Polsce wiele zapomnianych wiosek, jest wielu ludzi, którzy nie wiedzą , że powinni / mogą to zrobić. Mało jest kampanii w tym temacie, mało też pomocy dla tych, dla których niepozorna papierologia może być kosmosem. Trzeba zacząć wspierać społeczeństwo, docierać do tych niedoinformowanych, tłumaczyc i pomagać. Jeśli chodzi o o wymianę kotła sama długo nie wiedziałam który wybrać.. śledziłam internety, pytałam sąsiadów. U nas na osiedlu domków jendorodzinnych zdecydowanie przeważają kotły od KOSTRZEWA. 

Dodaj ogłoszenie