Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty 2015-2020 dla aktywnych. Rolniku, sprawdź, co się zmienia

Lucyna Talaśka-Klich [email protected]
Rolnicy obawiają się zmian w zasadach przyznawania dopłat
Rolnicy obawiają się zmian w zasadach przyznawania dopłat Marek Ciesielski
Nadmiernej biurokracji, zazielenienia, obcinania dopłat - tego obawiają się właściciele kujawsko-pomorskich gospodarstw. Ale są także plusy.

- Rolnicy z ulicy Marszałkowskiej będą mieli "pod górkę" - tak projekt systemu płatności bezpośrednich na kolejne lata ocenia Jerzy Wzorek, gospodarz z Witoldowa (gm. Koronowo). - Nie powinno być dopłat np. do terenów lotnisk albo pól golfowych.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Średniakom ma być lepiej

- Wsparcie trafi do aktywnych rolników - mówi Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W projekcie dotyczącym systemu płatności bezpośrednich w latach 2015 -2020 zapisano, że w przypadku osób, których łączna kwota dopłat przekracza 5 tysięcy euro, płatności nie będą przyznawane, jeśli administrują np. portami lotniczymi, terenami sportowymi, rekreacyjnymi i utrzymują się głównie z działalności pozarolniczej (więcej na www.minrol.gov.pl) .

Właścicieli większych gospodarstw martwi tzw. degresywność. Będzie ona polegać na redukcji płatności o sto procent nadwyżki jednolitej płatności obszarowej ponad 150 tysięcy euro. - Osoby prowadzące największe gospodarstwa mogą dostać mniej, za to na większą pomoc mogą liczyć ci, którzy gospodarują na 20-30 hektarach - dodaje prezes Gross. - A takich rolników w województwie kujawsko-pomorskim jest przecież wielu.

Postaw na zwierzęta

Prezes agencji podkreśla, że więcej będą mogli dostać ci, którzy zdecydują się na produkcję zwierzęcą. - Ich dopłaty mogą wynieść nawet kilkaset euro na hektar - wyjaśnia.

W ramach dopłat związanych z produkcją będą płatności m.in. do bydła, krów, owiec i kóz. Będzie też płatność za zazielenienie, czyli "praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska". To przeraża niektórych gospodarzy, choć są i plusy. - Wymogi dotyczące zazielenia sprawią, że będzie większe zainteresowanie roślinami motylkowymi - dodaje Jerzy Wzorek. - Może przemysł paszowy też się tym zainteresuje.

Szkolenia pomogą

- W nowym systemie płatności mowa jest o "współczynnikach konwersji", ale tego absolutnie nie rozumiem - mówi rolnik z powiatu inowrocławskiego. - Mam maturę, a tej unijnej biurokracji nie pojmuję. Będę musiał iść na jakieś szkolenie.

Szkolenia takie przygotowują między innymi: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. - Na wszystkie pytania rolników odpowiedzą także pracownicy naszych biur powiatowych - mówi prezes ARiMR.

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

Nowy system płatności bezpośrednich ma uzupełniać się z założeniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zatem będzie wsparcie m.in. na tworzenie grup pro-ducenckich i dla młodych rolników (więcej w infografice).

Właściciele najmniejszych gospodarstw również obawiają się zmian, ale oni mogą skorzystać z uproszczonego systemu. Dotyczy on tych rolników, którzy w ramach płatności bezpośrednich otrzymują do 1250 euro

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska