Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2017. Kiedy można składać wnioski, jakie zmiany? [termin]

Redakcja
W połowie marca zaczyna się coroczny nabór wniosków o płatności bezpośrednie. W 2017 rolnicy muszą liczyć się z kilkoma zmianami, jakie pojawią się w tych dopłatach.

Mniejsza liczba bydła może liczyć na finansowe wsparcie, a maliny w ogóle z niego wypadają. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 15 marca zaczyna przyjmować wnioski o dopłaty bezpośrednie 2017. Gospodarze już kilka tygodni temu dostali częściowo wypełnione formularze i mapki. Więcej o zmianach: Dopłaty bezpośrednie 2017 - jakie zmiany w płatnościach? Sprawdź!

Ważne: Ministerstwo wydłuża termin naboru o dopłaty bezpośrednie 2017! Do kiedy?

 

W ubiegłym roku rolnicy mieli więcej czasu na złożenie wniosków, nabór trwał aż do 15 czerwca, został wydłużony za zgodą Komisji Europejskiej. Jednak w 2017 roku wydłużenia nie będzie. A chciała takiego przesunięcia na stałe Krajowa Rada Izb Rolniczych na wniosek izby z Warmii i Mazur. W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przymina, że w Polsce ze względu na uwarunkowania klimatyczne, zastosowano maksymalny termin składania wniosków, jaki dopuszcza prawo unijne, czyli do 15 maja. 

Wniosek przekazany przez izby rolnicze dotyczący wydłużenia terminu składnia wniosków, w konsekwencji może wydłużyć cały proces obsługi i wypłaty należnych rolnikom środków. 

 

Rolnik powinien złożyć wniosek o płatności bezpośrednie między 15 marca a 15 maja 2017 (po wydłużeniu terminu naboru - do 31 maja) w biurach powiatowych ARiMR. To termin, który pozwoli otrzymać płatność w pełnej wysokości. Gospodarz może się spóźnić, jednak wówczas za każdy roboczy dzień poślizgu traci 1% dopłaty. "Jeżeli natomiast opóźnienie wynosi ponad 25 dni kalendarzowych, wniosek uznaje się za niedopuszczalny". Jednocześnie resort podaje, że "złożenie wniosku do 25 dni kalendarzowych po wyznaczonym terminie nie prowadzi do obniżki kwoty płatności, jeśli opóźnienie to jest wynikiem działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności".

 

Z dotychczasowych doświadczeń ARiMR wynika, że około 60% wniosków składanych jest w ostatnich 2 tygodniach podstawowego terminu na ich złożenie. 

 

Przesunięcie terminu zagrażałoby dotrzymaniu innych terminów, skraca czas na kontrole, "które są niezbędne również do realizacji zaliczek na poczet płatności". MInisterstwo jest zdania, że wydłużenia mogą być stosowane w sytuacjach wyjątkowych. Stała zmiana terminu wymagałaby zmiany w przepisach Unii Europejskiej oraz jej akceptacji przez większość państw członkowskich UE, argumentuje resort.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska