Spis treści
Premier Mateusz Morawiecki, wspólnie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem, przedstawili w gospodarstwie sadowniczym w Załężu Dużym program pomocy dla rolników, w tym także zasady udzielania dopłat do nawozów.
- Jesteśmy w szczególnym czasie. Polscy rolnicy udowodnili w pandemii, jak ważna jest produkcja rolna. Ważne jest, żeby rolnicy czuli się zaopiekowani, bo korzysta na tym cała gospodarka i polskie społeczeństwo – mówił premier.
Dopłaty do nawozów 2022. Blisko 4 mld złotych dla rolników
Konsekwencja, sprawczość, odpowiedzialność, solidarność – te słowa padały najczęściej w kontekście wsparcia sektora rolniczego. Na dopłaty do nawozów z budżetu państwa przeznaczono blisko 4 mld złotych. Będą one przysługiwały do nawozów zakupionych od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.
Wsparcie w zakresie dopłat do nawozów zmniejszy inflację?
Działania nie tylko pomogą rolnikom w kryzysie, ale realnie przyczynią się do zmian - zwłaszcza w zakresie inflacji. Stabilizacja rynku nawozowego i dostępności wpłynie na stawki za zboże, produkcję żywności, a co za tym idzie, obniży w przyszłości ceny.
Polska jest bezpieczna żywnościowo. Pomoc rolnikom obniży ceny
Na konferencji pojawił się wątek bezpieczeństwa żywnościowego. Jak przyznał wicepremier Kowalczyk rolnicy, kupując nawozy, podtrzymują produkcję i stałą wysokość plonów. Inwestycja w dopłaty chroni polski rynek żywności przed ogromnymi podwyżkami cen w przyszłości.
- Wiemy, że trzeba dbać o każde gospodarstwo rolne, bo rolnicy pokazali w pandemii i w trudnych czasach wojny na Ukrainie jak ważna jest produkcja rolna – przekazał Morawiecki.
Rząd ma nadzieję, że zwrot różnic w cenach nawozów pozwoli jak najszybciej ulokować finanse w gospodarstwach rolnych. Co więcej, produkcja będzie większa, co nie tylko utrzyma stabilność żywnościową w kraju, ale też wpłynie na tańsze jedzenie.
Przedstawiciele rządu dodali, że wojna na Ukrainie spowodowała ograniczenia w dostępie do rynków ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego. Embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej wpłynęły na zaburzenia w sektorze jabłek deserowych. W ramach wsparcia część towaru będzie przeznaczona do przemysłowego przetworzenia. Inne elementy programu dla rolników to m.in. emerytury rolnicze z możliwością prowadzenia działalności oraz ubezpieczenia rolnicze.
Źródło: MRiRW
