-Plon kukurydzy zapowiada się dobrze, a nawet bardzo dobrze - mówi Henryk Kiełkowski, gospodarz z miejscowości Nowopole (pow. lipnowski), który uprawia kukurydzę na ziarno. Tę roślinę uprawia na 29 hektarach. Twierdzi, że kukurydza posiana później prezentuje się lepiej niż ta, którą posiał wcześniej. - To efekt zimnej wiosny - dodaje gospodarz. Jego zdaniem ta słabsza także ostatnio nadrobiła sporo zaległości.
Kolb aż za dużo
- Kukurydza wytworzyła nawet po dwie i więcej kolb - dodaje Henryk Kiełkowski. - Jeśli później zabraknie opadów, to roślina nie da rady ich utrzymać i zacznie pozbywać się niektórych. Efekt? Tylko straci energię.
- Na razie kukurydza wygląda bardzo dobrze - mówi Piotr Pawlikowski, rolnik z Łążyna (pow. toruński), który tę roślinę uprawia na 25 ha. - Zawiązują się kolby, rośliny mają ciemniejszy odcień, co oznacza, że są dobrze odżywione. Plon powinien być dobry, ale z oceną lepiej poczekać, bo cieszyliśmy się już w tym roku z dobrze zapowiadającego się plonu rzepaku, a ziarna jest jednak mniej niż prognozowano.
Przeczytaj też: Owoców będzie dużo mniej - zwłaszcza jabłek [najnowsze dane GUS]
Podobnego zdania jest Henryk Kiełkowski, który zwraca także uwagę na termin zbioru kukurydzy. - Tym razem może to być druga dekada października - twierdzi. - Przed rokiem kukurydziane żniwa zaczęły się pod koniec września.
Pogoda sprzyja chorobom
Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddział w Przysieku: - Ciepłe i mokre lato to znakomity czas na rozwój różnego rodzaju grzybów i chwastów. To także duża ilość wilgoci w glebie a więc rokowania dla plonów takich roślin jak burak czy późny ziemniak oraz kukurydza są dobre i bardzo dobre.
Doradca dodaje, że taka pogoda sprawia, że warunki dla rozwoju chwastów są wręcz idealne:- Największy problem stanowi obecnie chwastnica jednostronna i komosa w kukurydzy i okopowych. Oprócz tego zagrożeniem w kukurydzy jest żerowanie omacnicy prosowianki.
Dzień dla kukurydzy
Osoby zainteresowane uprawą tej rośliny powinny wybrać się na Kujawsko-Pomorski Dzień Kukurydzy w Grubnie (koło Chełmna), który rozpocznie się 5 września, o godz.10. Program składa się z dwóch części. W pierwszej omówiona zostanie charakterystyka odmian z tegorocznej kolekcji. Część druga odbędzie się na poletkach. Szkolenie zakończy się ok. godz. 14 dyskusją. Szczegóły na stronie ośrodka doradztwa: www.kpodr.pl.