Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotarliśmy do pierwszych szczegółów rewitalizacji Starego Rynku i jego najbliższych okolic [POBIERZ MAPĘ]

Bogdan Dondajewski [email protected] tel. 52 326 31 50
Już za cztery lata Stare Miasto stanie się wizytówką Bydgoszczy. Pytanie tylko, czy za drogowcami pójdą też właściciele kamienic?
Już za cztery lata Stare Miasto stanie się wizytówką Bydgoszczy. Pytanie tylko, czy za drogowcami pójdą też właściciele kamienic? Fot. Jarosław Pruss
Rewolucja przetoczy się przez najstarszą część Bydgoszczy. Rozpocznie ją remont siedemnastu uliczek, a zakończy - najpóźniej za trzy lata - gruntowna modernizacja przeprawy na Mostowej.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej aktualnych informacji z Bydgoszczy znajdziesz również na podstronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Łyk statystyk

Mapkę w pliku PDF możesz pobrać poniżej
Mapkę w pliku PDF możesz pobrać poniżej infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński

Mapkę w pliku PDF możesz pobrać poniżej
(fot. infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński)

Łyk statystyk

17,8 mln zł to szacunkowy koszt modernizacji:
17 ulic i
3 mostów

Już za kilka dni drogowcy ogłoszą przetarg na opracowanie szczegółowego projektu całej inwestycji. Obejmie ona kompleksowy remont 17 uliczek z bezpośredniego sąsiedztwa Starego Rynku (wszystkie na infografice obok) oraz modernizację trzech mostów. Chodzi o jaz przy stanicy klubu Zawisza na Wyspie Młyńskiej, mostek prowadzący na wyspę od ulicy Jezuickiej oraz - nareszcie - most im. Sulimy-Kamińskiego na Mostowej.

- Prace nad dokumentacją powinny zakończyć się na początku 2010 roku - zdradza Janusz Śmigielski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - A jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to jest szansa, że roboty ruszą jeszcze w tym samym roku - dodaje.

Według doniesień z ZDMiKP roboty zostaną podzielone na etapy, by w jak najmniejszym stopniu utrudnić ruch. W pierwszym drogowcy mają zabrać się za kolejne uliczki, a dopiero po ich remoncie za mosty.

O szczegółach na razie wiadomo niewiele. - Nie wykluczamy modernizacji instalacji podziemnych - zdradza Śmigielski. - Spodziewamy się też większego zakresu robót na mostach. Zwłaszcza na Mostowej, gdzie konstrukcja przeprawy wymaga kapitalnego remontu i rozbiórki praktycznie do gołego betonu. Reszta zależy już od projektu i uzgodnień z Miejskim Konserwatorem Zabytków - mówi.

Ten ostatni warunki postawił na początku września. Jego tzw. wytyczne nawiązują do układu urbanistycznego Bydgoszczy, który wytyczono jeszcze w czasach lokacji miasta.

- Zabytkową wartość średniowiecznego rozplanowania ulic potwierdzono wpisem starówki do rejestru zabytków - podkreśla Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Dlatego rewitalizacja uliczek polegać ma na zachowaniu przebiegu ulic i odtworzeniu ich historycznej nawierzchni z kostki rzędowej granitowej i bazaltowej. Chodniki powinny pokrywać płyty granitowe lub betonowe w miejscach mniej eksponowanych. Natomiast mała architektura, czyli lampy, ławki, kosze, hydranty, itp., powinna powtarzać stylizowane formy, jakie możemy oglądać w innych rejonach Starego Miasta - wylicza.

Pewny jest za to termin zakończenia robót - 2012 rok - i to, że inwestycja nie będzie tania. Jej wartość oszacowano wstępnie na 17,8 milionów złotych. Drogowcy liczą jednak na wsparcie Unii Europejskiej. Projekt znalazł się bowiem na liście priorytetowej Lokalnego Programu Rewitalizacji. Dzięki temu może liczyć na wsparcie w wysokości nawet 65 procent kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska