Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont mostu w Samociążku przebiega sprawnie. Nie ma opóźnień. Kiedy nim przejedziemy?

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Roboty na moście w Samociążku trwają. Z obu stron przeprawy pracuje ciężki sprzęt
Roboty na moście w Samociążku trwają. Z obu stron przeprawy pracuje ciężki sprzęt Maja Stankiewicz
Przebudowa i remont mostu w Samociążku były pilną koniecznością. Po zakończeniu prac zwiększy się nośność przeprawy. Roboty trwają. Kiedy finisz inwestycji? W starostwie mówią o maju.

Remont mostu w Samociążku to duże utrudnienie dla kierowców. Zmuszeni są oni jechać z Bydgoszczy do Koronowa ruchliwą trasą krajową nr 25. Nie mają alternatywy jaką jest droga powiatowa przez Bożenkowo i Samociążek.

Dla ruchu lokalnego, na czas prowadzonych robót, wytyczony został objazd nieutwardzoną drogą pożarową wiodącą przez las. To efekt porozumienia, które władze Koronowa zawarły z nadleśnictwem Różanna. Tylko częściowo rozwiązuje to jednak problemy z komunikacją, a użytkownicy tego traktu narzekają bardzo na jego zły stan.

W tej sytuacji wszyscy z uwagą śledzą prace na moście w Samociążku i liczą dni do otwarcia przeprawy. Dużo ich jeszcze przed nami?

Kwiecień wątpliwy, maj pewny

- Pewny termin otwarcia mostu dla ruchu kołowego to połowa maja. Wykonawca daje wprawdzie pewne nadzieje, że może prace uda się zakończyć wcześniej, jeszcze przed długim, majowym weekendem. Pewności, że tak się stanie jednak nie ma. Są problemy wynikające między innymi z warunków pogodowych – informuje Wojciech Porzych, starosta bydgoski.

Bo choć zima odpuściła kłopotów budowlańcom nie brakuje. Jednym z nich jest występujący obecnie wysoki stan wód. - Pod mostem trzeba między innymi pomontować jazy, wykonać próbę ich szczelności. Przy tak wysokim poziomie wody nie można tego robić – słyszymy w starostwie.

Na tę chwilę korzystać z przeprawy mogą tylko piesi i rowerzyści. I chętnie to robią. Przez udostępnioną kładkę można też przeprowadzić motocykl. Właściciele aut muszą uzbroić się w cierpliwość.

To Cię może również zainteresować

- Zależy nam bardzo, by trasę tę udostępnić kierowcom przed sezonem turystycznym – podkreśla włodarz powiatu.

Pół wieku zrobiło swoje

Most nad kanałem lateralnym w Samociążku stoi pół wieku. Pięć lat temu okazało się, że z jego nośnością jest coś nie tak. W 2019 r. wprowadzono ograniczenie nośności najpierw do 16, a potem do 20 ton. Pojawiły się też barierki, między którymi mieścił się tylko jeden pojazd. Na moście wprowadzono ruch wahadłowy.

Choć most leży w ciągu drogi powiatowej jego właścicielem przez lata nie było Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, a ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. Zmieniło się to dopiero w 2020 r. Pojawiła się wówczas szansa na remont mostu w Samociążku i - w perspektywie - na zniesienie ograniczenia tonażu na odcinku Koronowo – Bożenkowo – Bydgoszcz.

To Cię może również zainteresować

Przetarg na to zadanie wygrała firma Kormost. Prace rozpoczęły się 1 lipca 2023 r. Zamknięcie przeprawy dla ruchu miało nastąpić 1 sierpnia, ale udało się termin ten przeciągnąć na wrzesień 2023 r. To co mógł wykonawca starał się zrobić przy otwartym ruchu, by do minimum ograniczyć utrudnienia. Teraz też deklaruje, że zrobi co może, by inwestycję zakończyć jak najszybciej.

Ścieżką do Mąkowarska

Tymczasem władze powiatu bydgoskiego planują już kolejne inwestycje drogowe w gminie Koronowo.

- Doprowadzić chcemy do końca budowę ścieżki rowerowej na trasie Koronowo - Mąkowarsko. Fragmenty tej ścieżki są gotowe na przykład w Mąkowarsku czy w Krówce. Trzeba jednak dobudować kilka odcinków, by połączyć je w jedną całość. Mamy na to pieniądze - informuje Wojciech Porzych.

- W tym roku przygotować chcemy dokumentację tej inwestycji. Jesteśmy właśnie przed ogłoszeniem przetargu. Wykonanie tego zadania planujemy w roku 2025 – informuje starosta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska