Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotknij nową 500-tkę

Katarzyna Paczewska
Nowy banknot spodobał się bydgoszczanom.
Nowy banknot spodobał się bydgoszczanom. Archiwum
Kilkanaście osób wymieniło banknot zaraz po otwarciu NBP.

W ciągu ponad pół godziny w bydgoskim oddziale Narodowego Banku Polskiego na nowy banknot pieniądze wymieniło około 30 osób. - Przyszedłem specjalnie po nowe 500 złotych dla kogoś - mówi stojący w kolejce dwudziestoparoletni bydgoszczanin, który nie chciał zdradzić imienia.

- Chcę zrobić niespodziankę mężowi. Zbiera banknoty. Ale dziś nie mógł przyjechać, bo chory - tłumaczy z kolei pani Anna z Nakła.

- Zbieram banknoty, ale ten nowy pieniądz potrzebny jest pilnie na otwieraną właśnie w piątek wystawę banknotów, monet i znaczków NumFil w Żninie - wyjaśnia Czesław Piechocki, prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Filatelistów w Żninie, które skupia nie tylko pasjonatów znaczków, ale również pieniędzy. - Termin otwarcia wystawy nie był przypadkowy. Właśnie w ten sposób chcieliśmy uczcić wprowadzenie do obiegu tych 500 złotych. Jako ciekawostki pokażemy m.in. plastikowe funty, walutę zagraniczną zarówno obecną jak i państw nieistniejących, a także polskie numizmaty (z okresu PRL i II Rzeczpospolitej) a wśród nich banknoty niewprowadzone do obiegu.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Nowy pieniądz graficznie podobał się wszystkim, z którymi rozmawiałam. - Jest inny niż poprzednie, większy i z oryginalnie zestawionymi kolorami - mówi pani Anna. - Ma w sobie to „coś” - przygląda mu się pan Dawid z Bydgoszczy. - Liczyłem jednak na inną serię. Mam „AD”. Marzyłem o „AA”.

- Ładny. Ma ciekawe kolory - przyznaje pan Jerzy z Bydgoszczy, który po banknot przyjechał z samego rana wraz z żoną. - Było nie było 500 złotych do sklepu można wziąć. Zwykli obywatele 100 i 200 złotych również odkładają jako swoje „rezerwy”. Ludzie też mają co oszczędzać i ta 500 złotówka też się do tego przyda.

Na banknocie znajduje się wizerunek Jana III Sobieskiego. To obecnie największy polski pieniądz w obiegu. Posiada równie najwyższej klasy zabezpieczenia. Obok wizerunku władcy znajduje się nitka zmieniająca kolor ze wzorem przeplatających się wstęg oraz szyszak husarski zmieniający barwę ze wzorem falistych linii. Przy patrzeniu pod światło widoczny jest znak wodny. Efekt kątowy zmienia wygląd tarczy herbowej w zależności od kąta patrzenia.

Na drugiej stronie, obok orła rodziny Sobieskich umieszczono ornament opalizujący w kolorze złotym. W świetle UV widoczne są dodatkowe zabezpieczenia, np. kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału.

Pogoda na dzień (11.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska