Formy świętowania są różne: od powiatowych po gminne, gminno-parafialne lub parafialne z udziałem władz gminy. Wszystko zależy od lokalnej tradycji. Są więc msze dziękczynne za plony (w kościołach lub polowe), są korowody wieńcowe, jest wręczanie bochna chleba, upieczonego z mąki z ziarna zebranego podczas tegorocznych żniw.
Nie inaczej będzie w tym roku, choć poszczególne środowiska starają się o wprowadzanie nowych atrakcji tak, by dożynki były świętem nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców wsi.
Dożynkowy sezon rozpocznie już w sobotę, 16 sieprnia, tradycyjne spotkanie najlepszych rolników Pomorza i Kujaw w Dworku Prezydenta w Ciechocinku. Poprzedzi je msza o godz. 11.00 w kościele.
W niedzielę, 24 sierpnia, świętować będą gospodarze i mieszkańcy gmin Bądkowo i Koneck.
W Bądkowie Święto Plonów ma charakter gminno-parafialny. Rozpocznie je msza w kościele, a potem uczestnicy przejdą w korowodzie na stadion.
W gminie Koneck są organizowane dożynki parafialne i z reguły uczestniczą w nim władze gminy. Podobna tradycja jest w gminie Zakrzewo. Dożynki organizują parafie w Sędzinie, Siniarzewie i Zakrzewie.
W kolejną niedzielę, 31 sierpnia obchody Święta Plonów zaplanowano w gminie Aleksandrów Kujawski. Tym razem zlokalizowano je w Wołuszewie. Będą połączone z telewizyjnym finałem "Regionu pełnego lata".
Gospodarze i mieszkańcy gminy Waganiec spotkają się na dożynkach gminno-parafialnych 14 września, najpierw w zbrachlińskim kościele, a potem na stadionie w Zbrachlinie.
Po latach przerwy w ubiegłym roku powrócił zwyczaj organizowania dożynek powiatowych. - W tym roku organizujemy je w Raciążku. Będą połączone z dożynkami parafialno-gminnymi - mówi starosta Wioletta Wiśniewska. Zaplanowano je na 7 września.
Czytaj e-wydanie »