Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w gminie Chelmno

Monika Smól
Monika Smól
Rolnicy z gminy Chełmno świętowali dożynki w Małych Łunawach.
Rolnicy z gminy Chełmno świętowali dożynki w Małych Łunawach. Hubert Sierociński
W Małych Łunawach odbyły się dożynki gminne.

Rozpoczęła je msza św. dziękczynna w kościele w Wielkich Łunawach, w trakcie której poświęcono chleb dożynkowy. Po niej uczestnicy udali się korowodem na boisko, gdzie rozpoczęto dalszą część świętowania.
Starostowie dożynek Małgorzata Kiełpińska (Dolne Wymiary) i Adam Burdzel (Małe Łunawy) wręczyli wójtowi chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbiorów.
Odznaki Zasłużony dla rolnictwa otrzymali Piotr Korzec (Łęg) i Adam Kiełpiński (Dolne Wymiary). Przedstawiono wyniki konkursu „Piękna zagroda” W kategorii gospodarstw rolnych w tym roku zwyciężyła Pani Hanna Witkowska Małe Łunawy, a w kategorii nieruchomości Pani Krystyna Ćwiklińska z Kałdusa.
W trakcie dożynek odbył się również konkurs wieńców. W pierwszym etapie - zgłoszono jeden wieniec -z Kolna. Reprezentował on gminę w konkursie powiatowym, w którym zajął 1. miejsce. Zwycięzca powiatu chełmińskiego na dożynkach wojewódzkich spośród ponad 80 wieńców jako jedyny został wybrany do prezentacji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Nie mógł zatem być pokazany na dożynkach. Mimo to komisja, którą stanowili starostowie i przedstawiciel RZDR Janusz Fiuk, w uznaniu zasług postanowiła przyznać 1. nagrodę właśnie wieńcowi z Kolna. Drugie miejsce zajął wieniec z Bieńkówki a trzecie exequo Małe Łunawy i Starogród.
Wstąpił Zespół Pieśni i Tańca Pomorze oraz kabaret EWG. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zabawy przygotowane przez animatorki z teatru Agrafka z Chełmna. Rozegrano także turniej o miano Strongmana Gminy. Został nim tym razem Marcin Sondej, 2. miejsce zajął Jan Dymon, trzeci był Patryk Tworzewski. Najsilniejsi mężczyźni walczyli w czterech konkurencjach: podnoszenie ciężarka, spacer farmera, kulanie balotem słomy i na zakończenie najtrudniejsza; przerzucanie opony od ciężkiego ciągnika.
W konkursie na najcięższe jabłko zgłoszono tylko jeden owoc o wadze 180 gramów. Przedstawiła je Natalia Kolasińska. Największego pomidora wyhodowała Pani Krystyna Szarafińska(747g), dalej Teresa Szocińska (622 gr) a trzeci wagowo owoc zerwał ze swojego krzaka Lech Orzech (596 gr).
Najcięższy ziemniak wykopał Leszek Kotapka(609g) a drugi z okazem bulwy(457 gr) przedstawił do konkursu Mikołaj Wysocki. Wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali drożdżówkami i kiełbaskami z grilla. Znakomicie przyjęto wjazd Tomasza Narolskiego z ugotowaną przez ekipę z Podwieska grochówką. Znany sołtys sąsiedniej wsi i prezes OSP Podwiesk wcielił się z powodzeniem w rolę kucharza. Na zakończenie odbyła się dyskoteka po gwiazdami, a przeboje do tańca prezentował DJ Cacy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska