Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja lotniska w Bydgoszczy. "Bez wsparcia upadniemy"

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Tomasz Czachorowski
Polskie lotniska są w trudnej sytuacji. Koronawirus sprawił, że - chociaż są gotowe - praktycznie nie funkcjonują. Bydgoskie lotnisko staje wręcz przed wizją upadku.

Łącznie wszystkie porty lotnicze w Polsce tracą średnio ok. 250 tys. zł za każdą godzinę przestoju, czyli 6 mln zł dziennie i 180 mln zł miesięcznie - wynika z obliczeń na portalu pasazer.com

Lotnisko w Bydgoszczy według szacunkowych obliczeń traci dziennie około 55 tys. zł. Miesięcznie straty bydgoskiego lotniska mogą sięgać około 1,6 mln zł.

Poza utraconymi przychodami należy pamiętać, że porty lotnicze muszą pokrywać koszty stałe, które są niezbędne do utrzymania infrastruktury.

Paweł Olszewski, Przewodniczący Komisji Infrastruktury skierował w piątek (10 kwietnia) pismo do Ministra Andrzeja Adamczyka w sprawie działań, jakie Ministerstwo Infrastruktury podjęło i planuje podjąć w kontekście pomocy polskim portom lotniczym. Dołączył również pismo od Tomasza Moraczewskiego Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A., który wprost mówi o fatalnej sytuacji lotniska w Bydgoszczy.

Musimy liczyć się z najgorszym scenariuszem, w tym upadłością Spółki - pisze Tomasz Moraczewski

Pismo od Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Pana Tomasza Moraczewskiego do Pawła Olszewskiego, Przewodniczącego Komisji Infrastruktury:
Od tygodni wszyscy funkcjonujemy w stanie wyjątkowego i nieprzewidzianego zagrożenia. Skutki pandemii COVID-19 bezpośrednio oddziałują zwłaszcza na branżę lotniczą. W wyniku wstrzymania lotów pasażerskich nad przestrzenią Rzeczypospolitej Polskiej, od dnia 15.03.2020 do odwołania, regionalne lotniska w Polsce, w tym nasz port, zostały z przyczyn niezależnych od siebie pozbawione możliwości prowadzenia działalności handlowej. Konsekwencje przedłużającego się stanu zagrożenia epidemicznego, przy braku wsparcia i dodatkowych działaniach zaradczych, mogą dramatycznie wpłynąć na regionalne lotnisko, łańcuch firm i instytucji związanych z portem, jak i całe Województwo Kujawsko-Pomorskie. W imieniu Spółki, zwracam się do Pana z prośbą o wsparcie, w celu utrzymania stabilności portu. (...) Reagując na bieżącą sytuację, w celu utrzymania miejsc pracy, musieliśmy wdrożyć szereg trudnych decyzji zmniejszających koszty funkcjonowania, w tym między innymi redukcję wynagrodzeń wszystkich pracowników Spółki. (...) Niestety, propozycje tzw. „tarczy antykryzysowej” przygotowanej przez stronę rządową, nie zawierają wystarczającej i adekwatnej do dramatu sytuacji pomocy dla polskich lotnisk. Bez wsparcia Pana, poprzez wprowadzenie rozsądnych zapisów ustawowych, musimy liczyć się z najgorszym scenariuszem, w tym upadłością Spółki, jak i szeregu firm powiązanych oraz bolesnymi konsekwencjami dla wszystkich mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego. (...) Funkcjonowanie lotniska przynosi niewątpliwe wymierne korzyści dla Regionu, umożliwiając rozwój międzynarodowych kooperacji biznesowych, organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych, budując potencjał turystyczny. Brak dostępu do komunikacji lotniczej skutkować będzie mniejszą dostępnością do regionu, znacznym spowolnieniem gospodarczym, spadkiem PKB, zubożeniem mieszkańców, obniżeniem potencjału i pozycji województwa na tle kraju i arenie międzynarodowej. Funkcjonowanie i dalszy rozwój regionalnego portu leży bezwzględnie w interesie całego województwa.(...)"

Szanowny Panie Ministrze,
w dniu dzisiejszym otrzymałem pismo od Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Pana Tomasza Moraczewskiego, w którym wskazuje na fatalną sytuację Portu w związku z panującą epidemią i zawieszeniem transportu lotniczego. Pan Prezes wskazuje, że zaproponowane w „tarczy antykryzysowej” rozwiązania nie zawierają adekwatnej pomocy w stosunku do Portów Lotniczych. Niniejsze pismo załączam do korespondencji. Jednocześnie pragnę nadmienić, że Port Lotniczy Bydgoszcz S.A., jak i wiele innych portów w Polsce, świadczy strategiczne usługi dla państwa w tym m.in. dla MON, czy Wojskowych Zakładów Lotniczych. Ich ciągłość i odpowiednia pomoc ze strony Rządu jest obecnie w żywotnym interesie państwa. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o pisemną informację, jakie działania Ministerstwo podjęło i planuje podjąć w omawianym obszarze.
Przewodniczący Komisji
Paweł Olszewski

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska