https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugie ognisko ASF u świń w 2020 roku. Afrykański pomór w chlewni w Wielkopolsce

Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/timhoggarth
Afrykański pomór świń wykryto w gospodarstwie utrzymującym 10 tysięcy świń. To drugie ognisko w tym roku. Tym razem wirus trafił do Wielkopolski. ASF potwierdziły badania przeprowadzone w gospodarstwie hodującym prosięta i warchlaki w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo.

O nowym ognisku ASF w Polsce, drugim w tym roku poinformował 6 kwietnia Główny Inspektorat Weterynarii. Na podstawie wyników badań otrzymanych dzień wcześniej Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył wspomniane drugie ognisko w kraju, a zlokalizowane w gminie Dopiewo, na terenie dotychczas wolnym od restrykcji.

ASF w Wielkopolsce - 10 tys. prosiąt i warchlaków do wybicia

Przypomnijmy, że 20 marca stwierdzono pierwsze w 2020 roku ognisko afrykańskiego pomoru świń. Jak przekazuje GIW, gospodarstwo w województwie wielkopolskim zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska w miejscowości Niedoradz, gmina Otyń, powiat nowosolski, woj. lubuskie.

To Cię może też zainteresować

"Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa w powiecie poznańskim, w woj. wielkopolskim". Według danych uzyskanych przez służby weterynaryjne było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za 1 ognisko ASF w 2020 r.

Wiedząc o tych przemieszczeniach świń, Inspekcja Weterynaryjna prowadziła wzmożony nadzór nad gospodarstwem w Wielkopolsce. Od padłych zwierząt pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, czyli wczesnego wykrywania zakażeń wirusem ASF. Gospodarstwo było również objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt.

"Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od 5 padłych sztuk, okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań".

To Cię może też zainteresować

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby. Oznacza to wybicie wszystkich świń w gospodarstwie i zniszczenie zwłok, gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF podlega oczyszczaniu i dezynfekcji. W gospodarstwie pierwsze świnie ponownie będą mogły być umieszczone co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji.

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska