https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drunkoreksja - duży problem nastolatków. O co w tym chodzi?

S, Newsweek
Drunkoreksja stała się dużym problemem wśród nastolatków.
Drunkoreksja stała się dużym problemem wśród nastolatków. pixabay.com
Eksperci ostrzegają: problem dotyczy coraz większej liczby osób. Drunkoreksja stała się dużym problemem wśród nastolatków.

Picie alkoholu raz na jakiś czas nie szkodzi zdrowiu. Gorzej, gdy sięgamy po niego impulsywnie i jest naszą ucieczką od życiowych niepowodzeń. Jeszcze gorzej, kiedy odmawiamy sobie posiłku, by móc napić się ulubionego trunku. Niestety, to zjawisko szerzy się pośród kobiet i nastolatków.

Drunkoreksja. O co tym chodzi?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, aż 20 proc. ankietowanych ogranicza jedzenie na rzecz... wypicia większych ilości alkoholu.

Newsweek donosi, że wśród głównych przyczyn drunkoreksji upatruje się z jednej strony w kulcie pięknego, szczupłego ciała, a z drugiej – przekonania, że alkohol i mocno zakrapiane imprezy są najlepszym sposobem na walkę ze stresem i rozładowanie negatywnych emocji.

Zobacz także: Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

Drunkoreksja. O co tym chodzi?

Głodzenie się w połączeniu z dużymi ilościami alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno fizycznych, jak i psychicznych – twierdzą lekarze. Picie na „pusty żołądek” powoduje, że alkohol o wiele szybciej dostaje się do systemu krwionośnego, a także wpływa niekorzystnie na nawodnienie organizmu i wypłukuje z niego minerały

Zobacz wideo: Oddając krew ratujesz życie!

Drunkoreksja. Co to za choroba?

Poradnikzdrowie.pl donosi, ze drunkoreksja bjawia się w sytuacjach, gdy dana osoba zamiast spożywania pokarmu w trakcie picia alkoholu postępuje odwrotnie - kiedy ma pić alkohol, znacznie ogranicza lub w ogóle rezygnuje z posiłków. Drunkoreksja jest zaburzeniem odżywiania – przeczytaj, czym się ono charakteryzuje i dowiedz się, jakie zagrożenia dla zdrowia ze sobą niesie.

Drunkoreksja to zdecydowanie mniej znane zaburzenie odżywiania niż anoreksja, bulimia czy ortoreksja. Niestety, staje się coraz popularniejsza.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska