Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewo Roku. Pamiętam jesion pod babcinym oknem, wspomina Elżbieta Dzikowska

ES
Krzysztof Krogulec pixabay.com
220-letnia Topola Helena z Helu jest ostatnią zwyciężczynią konkursu Klubu Gaja. Pora wyłonić Drzewo Roku 2018!

Ambasadorami konkursu Klubu Gaja są podróżniczka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz profesor Jan Miodek.

- Drzewa są w mojej relacji z naturą jak piękne kobiety. Często je podziwiam. W okolicy mojego domu letniskowego w Milówce, na Prusowie, miałem swoje gigantyczne świerki, traktowałem je jak bliskie znajome, a gaj starych buków pod szczytem Prusowa, wygulganych jak rzeźby, bywały moim schroniskiem przed złem tego świata. Ale ostatnimi laty wszystko poszło pod piły. Setki hektarów starych drzew. Mam u siebie, w środku tarasu, wielką, kanadyjską sosnę. Daje mi w lecie cień, osłania przed deszczem. Daje mi swoją energię - podkreśla Kazimierz Kutz.

Drzewo Roku. Pamiętam jesion pod babcinym oknem, wspomina Elżbieta Dzikowska
pixabay.com

- Drzewa są bardzo bliskie memu sercu choćby z tego powodu, że zawsze byłem kompletnie pozbawiony zdolności rysunkowych, więc tylko one – ze wskazaniem iglastych – pozostawały w zakresie moich możliwości malarskich - żartobliwie opisuje językoznawca Jan Miodek.

Eko-Region także na Facebooku. Dołącz do nas!

Eelżbieta Dzikowska dzieli się wspomnieniami z Klubem Gaja: Drzewa były mi bliskie od dzieciństwa, uwielbiałam wdrapywać się na czubek brzozy i z nią razem tańczyć w rytm muzyki wiatru. Potem zachwyciły mnie tak drzewa z lasu, że zapragnęłam być gajowym, ale się nie stało. Udało się za to podczas późniejszych wędrówek po świecie skompletować niezłą kolekcję drzew zarówno w oczach jak i na fotografii.

To już ostatnie chwile zgłaszania faworytów. Zgłoszenia do 8. edycji konkursu Drzewo Roku w Polsce można nadsyłać do 30 listopada. Swoimi propozycjami mogą dzielić się osoby prywatne, ale i placówki oświatowe, urzędy, wspólnoty mieszkańców czy organizacje społeczne.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi - podkreśla Klub Gaja, organizator plebiscytu.

Sprawdź też:**Wyniki inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej. Jakie są wnioski?**

Zgłoszenia można nadsyłać na maila [email protected] lub na adres pocztowy: Klub Gaja, ul. Wyzwolenia 40, 43-365 Wilkowice. Nie zapomnijcie o uzasadnieniu, opisie wybranych najciekawszych wydarzeń (podanie, legenda, ciekawostki) oraz max. 3 rysunkach lub zdjęciach

Zwycięzcą zostanie drzewo z największą liczbą głosów.

Tak, jak w 2016 topola Helena z Helu (kolejne miejsca zajęli wówczas egzotyczna palma Feniks Kanaryjski z Gliwic oraz dąb Karlik z Gogolina). Najpopularniejsze drzewo w kraju weźmie udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku.

Źródło: Klub Gaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska