Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa jubileusze i zjazd turystów w żnińskim PTTK

(szym)
W ośrodku wypoczynkowym Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie zorganizowano 55 jubileuszowy Zlot Turystów "Jesień na Pałukach".
W ośrodku wypoczynkowym Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie zorganizowano 55 jubileuszowy Zlot Turystów "Jesień na Pałukach". Szymon Cieślak
W ośrodku wypoczynkowym Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie zorganizowano 55 jubileuszowy Zlot Turystów "Jesień na Pałukach". Jubileusz 40-lecia pracy obchodził z kolei prezes Czesław Łukomski.

Jak co roku turyści przyjechali do Żnin już w piątek. Przez trzy dni goście z całej Polski zwiedzili Pałuki (byli m.in. na biskupińskim festynie i Jarmarku Sztuki Ludowej w Żninie), a także wzięli udział w uroczystości, która tradycyjnie rozpoczęła się przy bunkrze na terenie ośrodka.

Coroczny zlot turystów to nie jedyna okazja do spotkania. Prezes Czesław Łukomski, obchodził jubileusz 40-lecia pracy dla PTTK. Nie zabrakło z tej okazji wyróżnień, kwiatów i prezentów.

- Na przestrzeni tych czterdziestu lat pracy w tym oddziale zmieniło się wielu ludzi. Na początku byli to działacze zasłużeni, miejscowi notable. Oni stworzyli zaczątek tej organizacji. Wybudowano ten ośrodek, który trwa już 63 lata. Jak w czasach kiedy został wybudowany, tak teraz nie ma tu wielkiego komfortu, ale turyści bardzo chętnie do nas przyjeżdżają.

Czesław Łukomski przypomniał początki tej organizacji na Pałukach, kiedy to w 1963 roku nad Małym Jeziorem Żnińskim został wybudowany istniejący do dziś w podobnej formie ośrodek. Co prawda nie ma w nim komfortu kilkugwiazdkowych hoteli, ale to miejsce jest chętnie wybierane przez osoby odwiedzające stolicę Pałuk.

- Byśmy chcieli zrobić jeszcze wiele. Uważamy, że jest to miejsce, w którym nasz region jest właśnie promowany. Od tego w jaki sposób turysta zostanie tutaj obsłużony, jakie uzyska informacje o naszym mieście, gminie czy powiecie, zabiera ze sobą dalej. Dlatego też warto pielęgnować ten ogień, żeby on trwał i służył turystom, nie tylko Polskim. Chcę podkreślić, że jesteśmy jedynym miejscem w obrębie pięćdziesięciu kilometrów, w którym znajduje się pole kempingowe. W ubiegłym roku odwiedziło nas gości z dwudziestu trzech krajów z całego świata. Ci ludzie w większości byli u nas po raz kolejny. Znamy się z nimi po imieniu. Doszliśmy do wniosku, że turyści przebywają u nas dłużej niż jeden dzień - powiedział Czesław Łukomski.

O sobie mówił niewiele. Chociaż jest częścią historii Żnina. W latach 1978 - 1987 był naczelnikiem miasta. Zajmował się też m.in. odrestaurowywaniem parków dworskich.

- W tym wszystkim uczestniczyłem i tego czasu absolutnie nie uważam za stracony - mówił w odniesieniu do swojej czterdziestoletniej pracy na rzecz PTTK. - Chciałbym służyć jeszcze w dalszym ciągu, chociaż coraz częściej przychodzą mi myśli, aby ustąpić miejsca młodszemu pokoleniu.

Z życzeniami pospieszyli przedstawiciele m.in. organizacji turystycznych,z tym zarządu głównego PTTK, a także burmistrz Żnina Robert Luchowski, burmistrz Janowca Wielkopolskiego Maciej Sobczak wraz zastępcą Jadwigą Hojnowską, wicestarosta Andrzej Hłond, czy Marcin Habel z Urzędu Marszałkowskiego. Uroczystość przy bunkrze przewał deszcz, więc wszyscy przenieśli się do świetlicy ośrodka, gdzie kontynuowano benefis. Nie zabrakło jubileuszowego tortu.

Zobacz także: Jambo Africa na łabiszyńskiej wyspie [zdjęcia]

Do zobaczenia - odcinek 27 - premiery kinowe wrzesień 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska