MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pałuki zjadą instruktorzy PTTK. Program zainteresował nawet krakowian czy wrocławian

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Instruktorzy i przewodnicy PTTK będą nocowali w tym hotelu na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Lubostroniu
Instruktorzy i przewodnicy PTTK będą nocowali w tym hotelu na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Lubostroniu Fot. Marek Weckwerth
6. Zlot Wielkopolskich Instruktorów Krajoznawstwa PTTK odbędzie się 5 i 6 listopada na Pałukach. Program spotkania jest tak ciekawy, że zjadą instruktorzy z odległych zakątków Polski.

Udział w zlocie „Pałuki’ 2022” organizowanym przy współudziale oddziału PTTK w Wągrowcu potwierdziło kilkudziesięciu instruktorów, przewodników i przodowników PTTK z Wielkopolski, Białegostoku, Krakowa, Wrocławia i ze Żnina. Tak więc z impreza będzie miała nie regionalny, a ogólnopolski charakter.

- Myślę, że program zlotu jest dość interesujący i uda się go w całości zrealizować. Szczególnie zwracam uwagę na: "okno z soli" na tak zwanym Klasztorku nad Jeziorem Łekneńskim, Izbę Admiralską w sieleckim Dworze Marzeń, postindustrialne zagospodarowanie żnińskiej cukrowni czy też ekspozycje muzealne na kcyńskim dworcu PKP i Izbę Pamięci profesora Jana Czochralskiego – mówi Jerzy Szociński, organizator zlotu, przewodniczący WKIK PTTK, mieszkaniec Włoszanowa k. Janowca Wielkopolskiego.

Okno z soli nad Jeziorem Łekneńskim

„Okno z soli” to artystyczna instalacja ustawiona przez Niemkę, dawną mieszkankę wsi Podobowice koło Słębowa w powiecie żnińskim, która po wojnie musiała z rodziną wyemigrować do Niemiec.

To też może Cię zainteresować

Okno z plexi z wmontowanymi weń kryształkami soli przedstawia wizję świata, naszej części Europy i losów samej artystki. Jest też symbolem pojednania polsko – niemieckiego.

Klasztorek na lewym brzegu Jeziora Łekneńskiego był głównym punktem osadniczym we wczesnym średniowieczu (obecnie są to wykopaliska Tarnowo Pałuckie). Najpierw funkcjonował tu gród plemienny, później gród państwa pierwszych Piastów, wreszcie klasztorek cysterski i kaplica cmentarna należące do opactwa w Łeknie, najstarszego na ziemiach polskich. Uczestnicy zlotu PTTK podziwiać też będą panoramę Łekna.

Dwór Marzeń w Sielcu

Zespół dworsko-parkowy w Sielcu (czyli wspomniany Dwór Marzeń) koło Żnina był od XIX wieku do 1939 roku własnością rodziny Unrugów.

Jego ostatni właściciel – admirał Józef Unrug - był twórcą Marynarki Wojennej RP po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obrońcą Półwyspu Helskiego podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

Cukrownia Żni

n
Postindustrialne zagospodarowanie XIX-wiecznej żnińskiej cukrowni, które zwiedzać będą uczestnicy zlotu, to zrewitalizowane obiekty dawnej Cukrowni Żnin, które w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej walczą o tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego – Certyfikat Internautów 2022. Do pokonania jest 15 silnych kandydatów z innych województw, dlatego warto zachęcić do głosowania na naszą cukrownię.

Produkty turystyczne zgłaszane do oceny internautów to nowatorskie i interesujące miejsca, obiekty, imprezy, wydarzenia lub przedsięwzięcia atrakcyjne dla turystów, zapewniające wyjątkowe przeżycia i doznania. Cukrownia Żnin to unikalna w skali kraju przestrzeń konferencyjna, miejsce szkoleń, wydarzeń kulturalnych, imprez integracyjnych i rodzinnych spotkań.

Śladami Jana Czochralskiego

Jan Czochralski urodził się w roku 1885 w Kcyni w domu przy ul. Szewskiej 25, który stał w narożniku tzw. Koziego Rynku. Dziś jest to plac prof. Jana Czochralskiego. Nazywany jest ojcem rewolucji elektronicznej, bowiem wynalazł technologię otrzymywania monokryształów krzemu, która współcześnie stosowana jest do produkcji „napędzających świat” mikroprocesorów.

Imieniem naukowca w Kcyni nazwano wspomniany plac i Szkołę Podstawową, gdzie znajduje się także Izba Pamięci Czochralskiego.

Instruktorzy PTTK zwiedzą również ekspozycje muzealne na wyremontowanym dworcu kolejowym w Kcyni.

W lubostrońskim pałacu

Uczestnicy zlotu nocować będą w hotelu na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Lubostroniu koło Łabiszyna, dawnej siedziby rodowej hrabiów Skórzewskich.

To też może Cię zainteresować

- Tam przygotowałem jeszcze jedną niespodziankę dla uczestników zlotu, o której nic nie mówi regulamin zlotu. Więc powiem o niej dopiero na otwarciu zlotu przed wągrowieckim dworcem PKP – dodaje Jerzy Szociński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska