Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa kierunki studiów naraz? To możliwe!

Agnieszka Dąbrowska
Możesz studiować dwa kierunki
Możesz studiować dwa kierunki fot. sxc.hu
Na każdej polskiej uczelni jest wielu studentów, którzy podjęli naukę na dwóch kierunkach. Kim są "dwukierunkowcy" i czemu zdecydowali się na "podwójne" studiowanie?

www.pomorska.pl/student

Serwis Student www.pomorska.pl/student

W liceum wielu maturzystów jeszcze nie wie, czym chcieliby zająć się w przyszłości. Czasem trudno wybrać jeden kierunek studiów, a co dopiero dwa! Młodzi ludzie idąc na studia często dokonują intuicyjnej decyzji. Czym jest socjologia, historia sztuki czy etnologia okazuje się dopiero "w praniu". I nic w tym dziwnego. Studenci swojej drogi poszukują długo, mogą przecież wybierać w bogatej ofercie każdej uczelni.

Przeczytaj również: Szukają super-bohaterów

Dwa kierunki? Ale Po co?

- Tuż po zdaniu matury zdecydowałem się iść na politologię, zgodnie z zainteresowaniami - mówi Marek - Od zawsze moim marzeniem było jednak dziennikarstwo, którego na UMK wtedy nie było. Kiedy zdałem pierwszy rok na politologii, dowiedziałem się, że władze uczelni postanowiły otworzyć nowy kierunek: dziennikarstwo. Spróbowałem. Teraz łączę obie pasje. W przyszłości nie wykluczam pracy jako dziennikarz lub komentator polityczny, ale najbardziej pociąga mnie dziennikarstwo muzyczne.

Dwa kierunki studiów, tak jak w przypadku Marka, mogą stanowić doskonałe połączenie, które pozwoli dostać w przyszłości wymarzoną pracę.
- Studiując taki kierunek jak dziennikarstwo warto go połączyć z jakimś innym. Jeśli ktoś nie ma czasu na drugi fakultet, można po prostu interesować się konkretną dziedziną, aby jako dziennikarz móc się w czymś specjalizować - dodaje Marek.
Tak robi Łukasz, który studiując dziennikarstwo jest jednym z redaktorów internetowego portalu o grach komputerowych.
- Na drugi kierunek nie mam czasu. Studiowałem rok filologię polską. Zrezygnowałem, po tym, jak poszedłem na dziennikarstwo. Teraz studiuję i pracuję jednocześnie. Na dodatek w zawodzie, co daje mi ogromną satysfakcję.

Przeczytaj również: Bydgoszcz. Cały czas niewiele kobiet decyduje się na studia techniczne

Nie dwa, a trzy!

Drugi kierunek wcale nie musi być dopełnieniem tego pierwszego. Młodzi ludzie bardzo często mają wiele, bardzo różnych zainteresowań, a swojej przyszłości nie łączą z jedną dziedziną.
Ania zaczęła od prawa.
- Będąc w liceum myślałam, że może właśnie tym będę chciała zajmować się w przyszłości. Szybko okazało się, że to nie studia dla mnie. Nie chciałam jednak z nich zrezygnować. Pomyślałam, że lepiej będzie, jak znajdę coś dodatkowego. Wybrałam italianistykę, której studiowanie sprawiło mi ogromną radość. W tym roku obroniłam pracę licencjacką na filologii włoskiej - mówi.

Ania postanowiła spróbować swoich sił w innym mieście. W ramach programu MOST z toruńskiego UMK przeniosła się na poznański UAM. Tam kontynuuje prawo.
- Po trzech latach studiowania w końcu odkryłam kim chcę być w przyszłości, dlatego zaczęłam trzeci kierunek studiów - śmieje się.
- Od tego roku jestem studentką psychologii. Pracę magisterską na prawie chciałabym obronić w tym roku. Italianistyka na pewno przyda mi się podczas moich podróży. Z Włochami trudno się kłócić nie znając włoskiego. A psychologia jest tym, czym chcę się zajmować zawodowo - dodaje.

Przeczytaj również: UMK. Czy progi stypendiów będą wyższe?
Dla tych, którzy nie chcą studiować dwóch kierunków jednocześnie, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrodziejstw systemu bolońskiego. Studia licencjackie można ukończyć na filologii polskiej czy etnologii, a magisterskie zacząć na przykład na kulturoznawstwie. Należy zapoznać się z ofertą uczelni, która podczas procesu rekrutacji na studia drugiego stopnia wyszczególnia wszystkie możliwości stojące przed absolwentem konkretnych studiów licencjackich.

Przeczytaj również: Studenci nie chcą płacić za państwowe studia

Sprawa "dwukierunkowców" jest ostatnio coraz szerzej dyskutowana w mediach. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało nowelizację ustawy, która zakłada, że drugi kierunek ma być odpłatny. Spokojni mogą być ci, którzy dwa fakultety już studiują. Ich nowe prawo nie obejmie. Ministerstwo umożliwi bezpłatną edukację na dwóch kierunkach tym studentom, którzy mają najlepsze wyniki w nauce. Ma to być 10% wszystkich żaków.

A co wy, studenci, o tym myślicie? Zapraszamy do dyskusji na naszym internetowym forum.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska