Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie kadencje dla wójta. Ale pięcioletnie

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Michał Skałecki, wójt Lubiewa, w ostatnich wyborach samorządowych wygrał w II turze. Przewagą 40 głosów. Nie jest wiec powiedziane, że długoletni wójtowie zwycięstwo mają zapewnione.
Michał Skałecki, wójt Lubiewa, w ostatnich wyborach samorządowych wygrał w II turze. Przewagą 40 głosów. Nie jest wiec powiedziane, że długoletni wójtowie zwycięstwo mają zapewnione. Maciej Czerniak
Obecni długoletni wójtowie mogą spać spokojnie. Ograniczenia liczby kadencji maja zacząć obowiązywać od wyborów samorządowych w 2018 roku. Wszyscy wtedy będą startowali z czystym kontem.

Prawo i Sprawiedliwość zaczyna prace nad zmianą zasad funkcjonowania i ustroju samorządu.

O przygotowywanych zmianach informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". W sejmowej komisji samorządu terytorialnego mają powstać trzy podkomisje:

  • finansów,
  • rozwoju,
  • ustroju samorządu.

Wśród przygotowywanych zmian wrócił postulat wprowadzenia ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch, ale pięcioletnich.

Poseł Grzegorz Woźniak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządowej powiedział "Gazecie Prawnej", że bieg kadencji liczyłby się od wyborów w 2018 roku. Nieważne, jak długo kto jest na urzędzie.

W naszym województwie po ubiegłorocznych wyborach samorządowych mamy wójtów lub burmistrzów, którzy swoją funkcję pełnią siódmą kadencję. Czyli od pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku. Wtedy wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierali radni. Bezpośrednie wybory włodarzy przez mieszkańców wprowadzono w 2002 roku.

Wójtowie i burmistrzowie od siedmiu kadencji
Create your own infographics

Wśród nich jest kilkoro takich, którzy byli jeszcze naczelnikami gminy. Znacznie więcej wójtów kieruje gminą trzecią lub czwartą kadencję. Ale w ostatnich wyborach kilku długoletnich wójtów nieoczekiwanie zostało wymienionych na nowych.

Marek Olszewski (gm. Lubicz, pow. toruński) mówi, że wielokadencyjność to ogromna wartość polskich samorządów. - Wójtów, którzy pełnia swa funkcje od początku jest w Polsce 5 proc. Pozostali w naturalny sposób zostali wymienieni. Daj Boże, w każdej grupie taką wymianę. System demokratyczny reguluje to najlepiej.

I postuluje, by bez ograniczeń zostawić tę decyzję mieszkańcom. - Wójt jest najbliżej wyborców - przypomina.

Michał Skałecki, wójt Lubiewa, w ostatnich wyborach samorządowych wygrał w II turze. Przewagą 40 głosów. Nie jest wiec powiedziane, że długoletni wójtowie
Michał Skałecki, wójt Lubiewa, w ostatnich wyborach samorządowych wygrał w II turze. Przewagą 40 głosów. Nie jest wiec powiedziane, że długoletni wójtowie zwycięstwo mają zapewnione. Maciej Czerniak

Dokładnie takich samych argumentów używa Michał Skałecki (wójt Lubiewa, pow. tucholski) i Jerzy Zająkała (Łubianka, pow. toruński). Drugi mówi wprost, że jest członkiem PiS, ale widzi w tym pomyśle więcej słabości niż plusów. Zająkała jest wójtem siódmą kadencję. - To my jesteśmy najbliżej ludzi i oni najlepiej się orientują, czy to, co robimy, jest godziwe, czy nie. Co cztery lata są wybory i można nas zmienić.

Znacznie więcej wójtów i burmistrzów pełni swą funkcję trzecią-czwarta kadencję. Gdyby istniały ograniczenia, nie mogliby tego robić.

Argumenty zwolenników ograniczenia liczby kadencji podważa Michał Skałecki. - Przykłady na poparcie wprowadzenia kadencyjności tworzone są sztucznie, są nieprawdziwe - twierdzi. - Mówi się o zażyłości, układach, zatrudnianiu członków rodziny. Przez te wszystkie lata nikt z moich krewnych nie był tu zatrudniony. Sam tez w tej gminie nie mieszkam i to jest chyba dla mieszkańców korzystne. Gdyby wójtem był ktoś z Lubiewa czy Bysławia, zawsze byłby posądzany o stronniczość.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych w województwie kujawsko-pomorskim fotel nieoczekiwanie straciło kilku długoletnich wójtów. Kilku innych nie stratowało. Kandydowali do rady powiatu.

Zwolennikiem ograniczenia liczby kadencji jest sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prorektor uczelni Łazarskiego w Warszawie. W rozmowie z "Pomorską" latem tego roku? zastrzegał jednak, że wprowadzenie tego ograniczenia bez jednoczesnego oddzielenia stanowisk politycznych od administracyjnych niewiele da.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska