Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Bysławiu oraz Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi niebawem wzbogacą się w nowoczesne ekopracownie. Placówki zgłosiły swój udział w Priorytetowym Programie Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracownia - zielone serce szkoły”.
- Bardzo cieszę się, że uczniowie z powiatu tucholskiego będą mieli możliwość rozwijania i poszerzania swojej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, a zwłaszcza ekologii i ochrony środowiska. Urozmaicona forma zajęć, możliwość przeprowadzania doświadczeń sprawią, że zdobyta w ten sposób wiedza na długo pozostanie w pamięci uczniów. Utworzenie ekopracowni to nowy, innowacyjny pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który realizujemy przy współudziale z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Ireneusz Stachowiak prezes WFOŚiGW w Toruniu.
Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi to jedyny ogólniak w powiecie tucholskim. Obecnie kształci się tu 470 uczniów.
- Starając się o fundusze z WFOŚiGW mieliśmy wybór pomiędzy utworzeniem ekopracowni biologicznej lub z zakresu odnawialnych źródeł energii - mówi Waldemar Ptak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi. - Zdecydowaliśmy się na tę drugą. W wakacje zaplanowaliśmy kompleksową modernizację pomieszczenia, by przystosować je architektonicznie na taka pracownię. Zakupione zostaną pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny, wyposażenie. Można było pozyskać do 75 tys. złotych i tyle mamy otrzymać. WFOŚiGW dofinansowuje zadanie w 90 proc., my dołożymy 10 proc., wykonamy też we własnym zakresie m.in. malowanie pomieszczenia.
Jak podkreśla dyrektor Ptak, poprzez gruntownego remontu dotychczasowej pracowni fizyki powstanie nowa, modelowa pracownia z szerokim zapleczem, która będzie wykorzystywana m.in. na zajęcia z fizyki, geografii, a nawet biologii. Aby otrzymać dofinansowanie, szkołą musiała stworzyć - i przedstawić - program edukacyjny. Pracownia ma bowiem wpisywać się w podstawę programową przedmiotów nauczania, ale także wykorzystywana powinna być na zajęcia dodatkowe, pozalekcyjne - koła zainteresowań, warsztaty, nie tylko dla uczniów, ale też dla mieszkańców.
- Zostanie zakupiony m.in. klimatyzator z pompą ciepła, chłodzący to pomieszczenie - informuje Waldemar Ptak. - Młodzież jest zainteresowana tematami dotyczącymi ekologii i odnawialnych źródeł energii. Uczniowie zadają dużo pytań, szukają na nie odpowiedzi.
Pracownia w tucholskim ogólniaku ma być gotowa do października 2023 roku.
Założenia programu są takie, że w każdym z 19 powiatów województwa kujawsko-pomorskiego fundusz sfinansuje utworzenie dwóch ekopracowni. Jeśli jednak w jakimś powiecie nie zgłosi się żadna placówka, to pozostałe szkoły z powiatów, które otrzymały już dofinansowanie, mogą ubiegać się o fundusze na utworzenie kolejnych ekopracowni. Maksymalna kwota dofinansowania na utworzenie lub wyposażenie ekopracowni wynosi do 50 tys. złotych w przypadku sali przyrodniczej oraz do 75 tys. złotych w przypadku pracowni związanej z Odnawialnymi Źródłami Energii.
