Przed weekendem - przy ulicy Sienkiewicza w Kurzętniku policjanci zauważyli volkswagena passata, który jechał z dużą prędkością.
- Urządzenie pomiarowe wykazało, że auto po minięciu policyjnego radiowozu miało na liczniku 114 kh/h - informuje Ludmiła Mroczkowska z KPP w Nowym Mieście Lubawskim.
Funkcjonariusze pojechali za autem i zatrzymali kierowcę przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych.
- Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym 32-letni mężczyzna ukarany został mandatem oraz 10 punktami karnymi. Na tym jednak nie koniec. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali mieszkańcowi powiatu toruńskiego także prawo jazdy - informuje policjantka.
Nadmierna prędkość
Dwie godziny później - w Bielicach - policjanci zatrzymali kolejnego kierowcę, również podróżującego volkswagenem passatem.
19-letni mieszkaniec gminy Biskupiec przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 60km/h.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Niestety, wciąż wiele osób o tym zapomina i nie zdejmuje nogi z gazu wjeżdżając do miejscowości. Tylko wczoraj swoje dokumenty straciło dwóch mężczyzn - przypominają policjanci z KPP w NML i dodają: - Mimo, że surowe przepisy dotyczące ruchu drogowego obowiązują od 2015 roku, to cały czas wielu kierowców rażąco przekracza prędkość w terenie zabudowanym stwarzając tym samym zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.
Fakty w pigułce (za KPP NML):
- W minionym 2019 roku nowomiejscy policjanci ujawnili 7240 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwo w komunikacji, aż 3998 przypadków dotyczyło przekroczenia prędkości.
- W 41 przypadkach, były to przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Dla właśnie tylu kierowców skończyło się to zatrzymaniem uprawnień do kierowania na okres co najmniej 3 miesięcy.
- Od początku tego roku nowomiejscy policjanci ujawnili 14 przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca tych przypadków było aż 8.
- Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.
Utrata prawa jazdy, mandat, punkty...
Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:
- gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
- mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
- dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.
Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne, itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd. Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierujący pojazdami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści!
