Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch naukowców UKW w Bydgoszczy uhonorowanych podczas Gali Nauki Polskiej w Warszawie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Naukowcy UKW prof. dr hab. Yuriy Zorenko (od lewej) i dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni (pierwszy z prawej) podczas Gali Nauki Polskiej w Warszawie. Na zdjęciu w towarzystwie Dariusza Wieczorka, ministra nauki.
Naukowcy UKW prof. dr hab. Yuriy Zorenko (od lewej) i dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni (pierwszy z prawej) podczas Gali Nauki Polskiej w Warszawie. Na zdjęciu w towarzystwie Dariusza Wieczorka, ministra nauki. Nadesłane
To była wyjątkowa chwila dla dwóch naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prof. dr hab. Yuriy Zorenko oraz dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni, otrzymali Nagrody Ministra Nauki. Statuetki i listy gratulacyjne odebrali podczas uroczystości w Warszawie.

Okazją do wręczenia nagród była gala zorganizowana z okazji Dnia Nauki Polskiej, która odbyła się w minioną niedzielę (18 lutego) w auli Politechniki Warszawskiej.

- Mamy wspaniałe kadry, wspaniałych naukowców, świetnie osiągnięcia. Nie wstydźmy się tego, mówmy o tym, bo mamy powody do dumy - stwierdził podczas gali Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego i dodał: - Nauka jest potrzebna polskiej gospodarce, jest niezbędna w tworzeniu nowych miejsc pracy.

W czasie gali w sumie wręczono 59 nagród, które trafiły do rąk naukowców stanowiących o sile polskiej nauki. Wśród laureatów uhonorowanych Nagrodą Ministra Nauki jest też dwóch naukowców z regionu, a konkretnie z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Yuriy Zorenko z Wydziału Fizyki UKW, realizujący wiele projektów naukowych związanych, m.in., z nowymi materiałami luminescencyjnymi, został doceniony za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Z kolei dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni, z Wydziału Mechatroniki UKW otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym m.in., za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań związanych z drukiem 3D.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie - mówi dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni. - Gdy otrzymałem zaproszenie na galę, nie spodziewałem się, że jadę po odbiór nagrody. Wiedziałem tylko, że jestem w gronie nominowanych. Dopiero podczas gali okazało się, że zostałem laureatem. To zaszczyt, bo w sumie do ministerstwa wpłynęło 101 wniosków z całego kraju o przyznanie nagród.

Z tego 95 z nich zostało skierowanych do oceny merytorycznej. Oceniał je zespół doradczy składający się z reprezentantów środowiska akademickiego z poszczególnych dziedzin nauki lub sztuki. Ostatecznie łącznie minister nauki przyznał 59 nagród.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dwóch naukowców UKW w Bydgoszczy uhonorowanych podczas Gali Nauki Polskiej w Warszawie - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska