https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Skępem: siedziba Gustawa Zielińskiego

Jolanta Młodecka
Skępe - ten dwór rodziny Zielińskich już nie istnieje. Po dworku pozostała parterowa oficyna w stylu eklektycznym.
Skępe - ten dwór rodziny Zielińskich już nie istnieje. Po dworku pozostała parterowa oficyna w stylu eklektycznym. Rys. Jolanta Młodecka
Miasto położone jest w otoczeniu trzech jezior: Małego i Wielkiego Skępskiego oraz Świętego. Miejscowość wymieniona jest w dokumentach z lat 1434-1444, ponieważ wówczas król Władysław Warneńczyk wydał zgodę na lokację miasta.

Po 1413 r., kiedy zmarł ówczesny właściciel wsi, Mikołaj Kucieński, rodzina przeprowadziła podział majątku, w wyniku którego Skępe przypadło najstarszemu synowi, Januszowi. Był on protoplastą rodu Kościeleckich z Kościelca oraz ze Skępego.

W 1620 roku posiadłość należała do Jana Garwaskiego, który sprzedał dobra obejmujące: miasteczko Skępe, Czermno, Wioskę, Wólkę i Żuchowo Walentemu Zielińskiemu. Ten fakt rozpoczął nowy ponad 300 - letni okres w dziejach miasta i klasztoru, zdominowany przez niezwykłą rodzinę Zielińskich.

W 1847 r. olbrzymi majątek zgromadzony przez Józefa Zielińskiego odziedziczył Gustaw Zieliński (1809-1881). W wieku 22 lat Gustaw podążył za korpusem generała Macieja Rybińskiego do Prus. Za udział w popowstańczej partyzantce "Zemście Ludu" zesłany został przez urzędników carskich na Syberię.

Dworek Zielińskich znajdował się w Wiosce. Z roku 1571 pochodzi informacja, że istniał tu dom urzędniczy, wieża mieszkalna, kuchnia i niewielki browar. Nowy dwór rodziny Zielińskich został wzniesiony na początku XIX wieku.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zibi

Jestem mieszkańcem Skępego i dokładnie nie wiadomo gdzie była główna siedziba rodu Zielińskich. Jedni twierdzą, że w miejscowości Kierz inni park Wioska. Gdzie po rozbiórce dworku pobudowano przedszkole. Na pewno w krytycznym już stanie znajduje się budynek zarządcy majątku Zielińskich stojący w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola. Wiem od naocznego świadka, że pod dworkiem były piwnice oraz korytarz wiodący pod ziemią aż do klasztoru.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska