Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworskie i plebejskie

Tekst i fot. Anna Maria Zdrenka
Dworem królowej Konstancji był zespół muzyki  dawnej Capella Pro Musica Anttqua. Na zdjęciu  królowa (Iwona Biesek) dyktuje swojemu  sekretarzowi (Wiesław Szołtun) zarządzenie o  ochronie Borów
Dworem królowej Konstancji był zespół muzyki dawnej Capella Pro Musica Anttqua. Na zdjęciu królowa (Iwona Biesek) dyktuje swojemu sekretarzowi (Wiesław Szołtun) zarządzenie o ochronie Borów
"Z Dziedzictwa Naszego - My" - to tytuł widowiska historycznego, które odbyło się w czwartek wieczorem na placu Wolności.

Był to obraz historyczny przygotowany z okazji święta patronki miasta św. Małgorzaty, oparty na historycznych tekstach Wilkerza Tucholskiego.

Widzowie przenieśli się w czasy, gdy starostwem tucholskim zawiadywała królowa Konstancja, żona króla Zygmunta Augusta III. Królowa w 1614 roku wydała rozporządzenie o ochronie Borów, pierwszy taki akt w Rzeczypospolitej.

Widowisko łączyło kulturę dworską z kulturą plebejską, była muzyka renesansu oraz tańce i śpiewy borowiackie. - Zdajemy sobie sprawę, że krajobraz kulturowy i przyrodniczy jest znakiem tożsamości naszego regionu - mówiła reżyserska Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Drugą reżyserką była Marzenna Tyrańska, kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Capella Pro Musica Antiqua.

Rozległy się wystrzały z armaty bractwa kurkowego i petardy. Na balkonie jednej z kamienic ukazała się św. Małgorzata. Całość zakończyło rozdanie, poświęconego wcześniej, chleba św. Małgorzaty, który symbolizuje dostatek i wspólnotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska